avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

ma numesc ioan,sunt nascut in anul 1954 si am 55 ani si 10 luni.Am 35 ani de munca din care 27 de ani munciti in grupa a 2 a de munca.Vreau sa stiu la ce varsta pot sa depun dosarul de pensionare;)
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:40, 14 Februarie 2010
Puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu 2014, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu 2013, respectiv la implinirea varstei de 59 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ma pot pensiona laura_andreia2000 laura_andreia2000 Buna ziua! Ma numesc Iacob Stefan, sunt din Ploiesti, sunt nascut pe 15.09.1953.Am un stagiu de cotizatie complet de 35 de ani din care 27 ani in grupa a 2a de ... (vezi toată discuția)
Cand pot sa ies la pensie? dinca_marian_eugen dinca_marian_eugen buna ziua. sunt nascut pe 8 ianuarie 1954 si lucrez din anul 1975 fiind incadrat la grupa a2 a de munca,asta pana la 1 aprilie 2001,de la aceasta data am ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare jian jian Buna ziua..as dori si eu sa stiu cand ar trebui sa ies la pensie daca se poate..Mentionez ca sunt nascut pe 15 iulie 1952,am 35 de ani vechime in campul muncii ... (vezi toată discuția)