Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie

ma numesc ioan,sunt nascut in anul 1954 si am 55 ani si 10 luni.Am 35 ani de munca din care 27 de ani munciti in grupa a 2 a de munca.Vreau sa stiu la ce varsta pot sa depun dosarul de pensionare;)
Puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu 2014, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu 2013, respectiv la implinirea varstei de 59 ani.