Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Scrierea numelui si a prenumelui
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Scrierea numelui si a prenumelui

Exista vreo diferenta juridica intre: un document in care numele este scris cu litere "mici", unul in care prima litera este "mare" si unul in care toate literele sunt "mari"?
Exista o regula : originalul si copia trebuie sa fie la fel, iar semnatura sa fie identica pe toate exemplarele.
Bafta!
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
De obicei numele şi prenumele trebuiesc scrise la început cu majuscule, dar dacă scrisul este cu litere mici, e vina celui ce a eliberat actul. Actul va produce efecte juridice numai în ceea ce priveşte conţinutul său, nu contează că numele nu e scris corect.
Societatile comerciale au denumirea scrisa cu litere mari, la persoane fizice daca este scrisa cu litere mari nu este un fel de renuntare la persoana fizica si devii asemeni unei companii?..., nu stiu daca m-am exprimat corect....
:-/ Ce?!? :-/ Cum?!? :-/

Ce-i aia "renuntare la persoana fizica"?

Persoana fizica isi inceteaza existenta prin ...moarte.
Si chiar daca mi-as scrie aici numele cu litere mari asta nu inseamna ca am murit.

Ati putea sa va exprimati cumva mai pe intelesul muritorilor?

Nu e nici o diferenta intre documentele de mai sus (cu precizarea ca primul contine o eroare ce poate fi indreptata - judecand dupa regulile de scriere in lb. romana)
romascanu, moderator