avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1437 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cum se va proceda la tva cu returul de marfa ?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cum se va proceda la tva cu returul de marfa ?

Buna ziua, In lumina schimbarilor procentului de TVA, de la 1 august, cum se va proceda cu returul de marfa ? Adica dupa 1 august se vor returna produse livrate inainte de 1 august, TVA-ul la factura storno va fi 21%? Cazul este al unei firme de comert cu ridicata.
Ultima modificare: Marți, 29 Iulie 2025
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: daniela.fiterau , utilizator 13:41, 29 Iulie 2025
Eu zic ca nu. se vor returna cu cota de tva primita.
Stornarile vor fi cu cota de TVA cu care au fost facturate . Altminteri , ati colectat ( si virat la buget ) 19% si deduceti ( recuperati de la buget 21% ) . Cand a mai existat o schimbare de TVA , a existat o perioada de tranzitie , in care s-au acceptat ambele cote pe decont .
Aveti dreptate, dar ma gandeam ca in Codul Fiscal zice ca "Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator", iar acesta este returul de marfa, care are loc dupa 1 august, practic livrarea inapoi a marfurilor are loc dupa 1 august, nefiind un refuz . Returul poate fi si in Octombrie sau Decembrie 2025.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturare retururi dupa data de 1 iulie 2010 mihaelah mihaelah Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatorul caz: Care este procedura in cazul retururilor de marfa dupa data de 1 iulie aferente marfii facturate initial ... (vezi toată discuția)
Tva maritica balan maritica balan am facturat in iunie cu 19 % si acum primesc marfa inapoi (retur ) ce tva defapt trebuie practicat acum in factura de retur ? va multumesc anticipat ! (vezi toată discuția)
Cand intra in vigoare tva-ul de 24%? rox_ann07 rox_ann07 cand intra in vigoare acest tva de 24%? si ce trebuie sa facem cu casele de marcat? am auzit ca trebuie duse la modificat. preturile le modificam la toate ... (vezi toată discuția)