Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Subiect: Dobânzi în cazul sumelor de restituit sau ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Subiect: Dobânzi în cazul sumelor de restituit sau de rambursat de la buget

Salutare tuturor! Poate sa ma ajute cineva cu gasirea unor cazuri de jurisprudenta in care au fost acordate dobanzi la sumele de restituit de la stat, dobanzi calculate ]n temeiul art.124 din Codul de procedura fiscala. Multumesc!
Mai rar gasesti asa ceva.Si pe mine m-ar interesa.;)
de ce trebuie jurisprudenta?

daca ai tva de rambursat si se depaseste termenul legal de 45 zile de solutionare a decontului, statul este obligat sa plateasca majorari de intarziere, cf codului de procedura fiscala.