Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA declaratia 390
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

declaratia 390

buna! ce ma sfatuiti sa fac? am o firma care presteza servicii de ipsoserie in franta-in decembrie s-a facut prima factura pt benef din Franta - locul prestarii de servicii e in franta-neimpozabil dpdv al tva pt firma din romania.
acu vreau sa stiu-tre sa fac depun declaratia 390? pt luna decembrie nu am depus nimic in acest sens. pot sa depun acu -sa declar suma din decembrie in decl la ianuarie? ce ma sfatuti sa fac? multumesc anticipat.
Buna! Revin pe acest subiect -pentru ca eu am o nelamurire in continuare legata de prestarea de servicii in exteriorul Romaniei- in Comunitate-pe acelasi coordonate(firma din Ro este inreg in scop de tva , si are calitatea de prestator, firma din Franta este beneficiar(mi-a comunicat cod valid de tva), locul prestarii activitatii este Franta, domeniul de activitate :lucrari de ipsoserie):
1. cand emit factura pt firma din Franta cum scriu-neimpozabil in Ro ? sau scutit in Ro? iar daca nici una din cele 2 enuntate nu este ok, cum este bine ?(trebuie sa emit factura cu tva sau nu, si daca da / nu ce sa scriu pe ea ca temei legal?)
2. pentru aceasta activitate- ipsoserie- trebuie si eu sa ma inreg in ROI(Registrul Operatorilor Intracomunitari?pentru a putea emite aceste facturi catre benficiar/

3. caz separat-aceasi domeniu de activitate -ipsoserie-beneficiar tot din Comunitate(platitor de tva ) -dar eu ca prestator inca nu am atins pragul valoric pt inreg in scop de tva. trebuie sa ma inregistrez ca si platitor de tva ca sa pot emite aceasta factura?si sa cer inscrierea in ROI?Multumesc.
1. facturati fara tva, locul prestarii fiind in Franta, locul unde este situat imobilul in care se efectueaza lucrarile de ipsoserie.
pe factura mentionati: neimpozabil in Romania, cf art. 133, alin 4, lit. a)

2. acest tip de servicii fac exceptie de la regula generala, nu se declara in 390 si nu necesita inscrierea in R.O.i. pentru prestarea lor.

3. asa cum am spus la pct. 2, acest tip de servicii sunt exceptate de la inregistrarea in scopuri tva pentru prestari de servicii intracomunitare si nu aveti obligatia inregistrarii cf art. 153^1, alin 1, lit. b), nici in R.O.I. si nici nu se declara in 390.
asadar factura se emite in conditiile unei intreprinderi mici ce beneficiaza de regimul special de scutire.
nu declar deci in 390 nimic? de nu stiu cate ori am citit si recitit intructiunile de completare - care zic asa: "Prestari intracomunitare de servicii – se inscrie suma totala a prestarilor de servicii pentru care se aplica prevederile art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, altele decat cele scutite de TVA in statul membru in care acestea sunt impozabile, pe fiecare client in parte, stabilit in Comunitate, pentru care exigibilitatea taxei ia nastere in luna calendaristica respectiva. Nu vor fi declarate prestarile de servicii prevazute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal daca beneficiarul serviciului este o persoana impozabila care nu este stabilita pe teritoriul Comunitatii.
eu asa am inteles -ca ar trebui declarate in 390, numai ca am am vrut opinii.
de unde sa inteleg eu ca nu intra acolo avand in vedere ca au o modalitate asa de grozava de exprimare ca te pierzi urmarind ideea.
la Roi eu tot asa inteleg -ca trebuie declarat.
ce imi scapa ?
la ce va referiti cand spuneti ca acest tip de servicii fac exceptie de la regula generala -adica nu necesita raportarea in 390 si ROI? puteti detalia va rog?
multumescn anticipat.
am spus foarte clar, aceste servicii se incadreaza la art. 133, alin 4, nu la art. 133, alin 2.
ori in 390 si ROI este vorba de serviciile carora li se aplica prevederile art. 133, alin 2, corect?

pct 14 din norme
(1) Serviciile prevăzute la art. 133 alin. (4) din Codul fiscal fac excepţie de la regulile generale prevăzute la art. 133 alin. (2) şi (3) din Codul fiscal în ceea ce priveşte stabilirea locului prestării. Aceste servicii nu se declară în declaraţia recapitulativă menţionată la art. 156^4 din Codul fiscal, indiferent de statutul beneficiarului, şi nici nu se aplică prevederile referitoare la înregistrarea în scopuri de taxă, care sunt specifice prestărilor şi achiziţiilor intracomunitare de servicii.

art. 158^2
(1) Începând cu data de 1 august 2010, se înfiinţează şi se organizează în cadrul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală Registrul operatorilor intracomunitari care cuprinde toate persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care efectuează operaţiuni intracomunitare, respectiv:
c) prestări de servicii intracomunitare, respectiv servicii pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (2), efectuate de persoane impozabile stabilite în România în beneficiul unor persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile;

sper ca ati inteles acum :)
danike a scris:

am spus foarte clar, aceste servicii se incadreaza la art. 133, alin 4, nu la art. 133, alin 2.
ori in 390 si ROI este vorba de serviciile carora li se aplica prevederile art. 133, alin 2, corect?

pct 14 din norme
(1) Serviciile prevăzute la art. 133 alin. (4) din Codul fiscal fac excepţie de la regulile generale prevăzute la art. 133 alin. (2) şi (3) din Codul fiscal în ceea ce priveşte stabilirea locului prestării. Aceste servicii nu se declară în declaraţia recapitulativă menţionată la art. 156^4 din Codul fiscal, indiferent de statutul beneficiarului, şi nici nu se aplică prevederile referitoare la înregistrarea în scopuri de taxă, care sunt specifice prestărilor şi achiziţiilor intracomunitare de servicii.

art. 158^2
(1) Începând cu data de 1 august 2010, se înfiinţează şi se organizează în cadrul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală Registrul operatorilor intracomunitari care cuprinde toate persoanele impozabile şi persoanele juridice neimpozabile care efectuează operaţiuni intracomunitare, respectiv:
c) prestări de servicii intracomunitare, respectiv servicii pentru care se aplică prevederile art. 133 alin. (2), efectuate de persoane impozabile stabilite în România în beneficiul unor persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt impozabile;

sper ca ati inteles acum :)