avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1143 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Datorii pe firma, insolventa -> atragerea raspunderii ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Datorii pe firma, insolventa -> atragerea raspunderii personale?

Buna ziua. Daca am 2 firme cu datorii pe una 73.000 euro si pe cealalta 30.000 euro si nu am platit TVA-ul si taxele catre stat in ultimii 3 ani si urmeaza sa le dau in insolventa si urmeaza falimentul, ce sanse am sa scap de atragerea raspunderii pe persoana fizica? Se poate face ceva prin lichidator sau avocat? Sau e obligatoriu sa iau atragerea raspunderii pe persoana fizica in situatia data? Firmele au fost gestionate de altcineva, a avut procura de semnatura. Vreau sa scap din situatia data fiindca sunt la pamant, foarte stresat. Am gresit fiindca eram copil abia facusem 18 ani si cineva a profitat de increderea mea. Am inceput sa platesc din datoriile respective, am trimis cam 6000 euro in ultimele 6 luni, conteaza la tribunal asta?

Daca se cere atragerea raspunderii personale, va trebui sa platesc pentru tot restul vietii mele la asta? Sau dupa un anumit timp se va stinge datoria chiar daca e neplatita?

Help?
Ultima modificare: Miercuri, 22 Octombrie 2025
Jean132, utilizator
Cel mai recent răspuns: Jean132 , utilizator 10:44, 25 Octombrie 2025
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cazul descris este tipic unei inselatorii de se practica. Dar cum nimic nu e gratis pe lumea asta infara de laptele matern, dumneavoastra ati dat procura gratis? De obicei din ce citesc la alte cazuri asta se face contra unui venit. Nu cumva ati fost momit cu o suma de bani? Asta pentru aviz amatorilor. Succes!
Nu, nu am fost momit cu nimic. Am avut incredere intr-o persoana apropiata si am ramas cu buza umflata, ma intereseaza daca se poate scapa sau nu din situatia data. Nu ma vindeam pe 1000 euro daca de aia va faceati griji.

+ ca daca era o inselatorie de genul ii puteam da in judecata

ibn a scris:

Cazul descris este tipic unei inselatorii de se practica. Dar cum nimic nu e gratis pe lumea asta infara de laptele matern, dumneavoastra ati dat procura gratis? De obicei din ce citesc la alte cazuri asta se face contra unui venit. Nu cumva ati fost momit cu o suma de bani? Asta pentru aviz amatorilor. Succes!

Ultima modificare: Joi, 23 Octombrie 2025
Jean132, utilizator
Daca ati efectuat plati, prescriptia intervine de la data ultimei plati.
Adica pe masura ce platesti, termenul se tot extinde?

Carmencita Ene a scris:

Daca ati efectuat plati, prescriptia intervine de la data ultimei plati.

Nu, e vorba de data scadenței ultimei taxe rămase neplătite.

Alte discuții în legătură

Atragere raspundere personala irinuca21 irinuca21 Buna ziua! Puteti sa imi explicati si mie ce presupune atragerea raspunderii personale ( in calitate de administrator al unei societati in ... (vezi toată discuția)
Am intrat in insolventa pahonedaria pahonedaria sunt asociat unic la un mic magazin alimentar de cartier si am fost bagat in insolventa de finante.datorita dobanzilor si penalizarilor nu pot plati datoria ... (vezi toată discuția)
Raspunderea asociatilor ticeza ticeza buna seara, intr-un srl aflat in insolventa si caruia i se deschide procedura de faliment exista posibilitatea atragerii raspunderii asociatilor?Mentionez ca ... (vezi toată discuția)