avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1419 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Care e următoarea procedura la CEDO, dacă s-a trecut ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Care e următoarea procedura la CEDO, dacă s-a trecut ...

Bună ziua. Care e următoarea procedura la CEDO,dacă s-a trecut de filtrul inițial?
Cel mai recent răspuns: Alexandru Andrei Rusu , utilizator 09:48, 29 Octombrie 2025
S-a pronuntat Curtea asupra admisibilitatii cererii?

Daca da, va urma procedura pentru pronuntarea unei Hotărârice constată încălcarea unui drept prevăzut de Convenţie sau pronuntarea unei Hotărâri ce constată neîncălcarea unui drept prevăzut de Conventie.
Ultima modificare: Marți, 28 Octombrie 2025
Cornel Vasile, Consilier juridic
A fost acceptată cererea,dat numărul de înregistrare
Completul de 3 judecatori?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare interna definitiva casata de c.e.d.o lucian79 lucian79 daca dau statul roman in judecata,in urma unui proces penal unde s-a dat hot.definitiva de condamnare de 10 ani,iar curtea europeana gaseste ca s-au incalcat ... (vezi toată discuția)
Se comunica daca cererea este apreciata ca admisibila de cedo Antoanela Geaman Antoanela Geaman M-ar interesa daca Curtea comunica daca cererea a fost declarata admisibila si se merge mai departe sau nu comunica. In caz ca este declarata inadmisibila se ... (vezi toată discuția)
Cedo - cand se anunta cauzele care se retin spre judecare? epurash epurash Tot am vazut prin ziare, ca atunci cand CEDO face anunturi ... sunt facute cate 4-5 cazuri deodata. La fel si cand se accepta cazurile? Au niste date anunta ... (vezi toată discuția)