avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art 1270 codul civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art 1270 codul civil

Buna seara,

Am semnat la CIM un act aditional care nu respecta in totalitate art 195 codul muncii.
Compania a spus ca ma da in judecata, acum sunt in preaviz de 15 zile si pe toata perioada preavizului au venit cu un angajament de plata pe care sa il semnez, l-am refuzat, iar azi au venit cu o notificare de plata in care invoca art 1270 codul civil, si ca eu trebuie sa respect actul aditional si sa nu plec inainte de expirarea lui!
Precizez ca mi-am dat demisia inainte de expirarea actului aditional

E legal sa ma puna sa semnez notificarea de plata! In data de 19 feb imi expira preavizul!

Ce sa fac eu in acest caz?

Multumesc!
Ultima modificare: Luni, 15 Februarie 2010
adle, utilizator
Cel mai recent răspuns: Marius Zaharia , Avocat 09:37, 16 Februarie 2010
Buna ziua !
Este legal, dar nimeni nu va poate obliga sa semnati.
Art. 1270 c.civ. face referire la forta obligatorie a contractului.
"ART. 1270
Forta obligatorie
(1) Contractul valabil incheiat are putere de lege intre partile contractante.
(2) Contractul se modifica sau inceteaza numai prin acordul partilor ori din cauze autorizate de lege.
(3) Contractul trebuie executat cu buna-credinta".
In caz ca aveti indicii privind comportamentul abziv al angajatorului, puteti sesiza ITM-ul, instanta de judecata sau chiar organele de ancheta ( politia), dupa caz.
Cu stima !
Ultima modificare: Marți, 16 Februarie 2010
Marius Zaharia, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formare profesionala ContSters139791 ContSters139791 buna ziua m-am angajat de curand la o multinationala, am semnat cu CIM care spune ca muncesc de la 9-18 dar muncescde la 10-17, si multe alte mizerii, in ... (vezi toată discuția)
Angajament de confidențialitate animamundi animamundi La muncă, am fost rugat să semnez un angajament de confidențialitate. Acesta, în cuprinsul său, conține clauza de confidențialitate și cea de ... (vezi toată discuția)
Act adițional la contract individual de muncă florincristea07 florincristea07 S-a încheiat C.I.M.pe o perioadă de 3 luni.S-a prelungit cu încă 3 luni,cu act adițional,apoi încă 3 luni tot cu act adițional. Ce reprezintă ... (vezi toată discuția)