Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale medierea
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

medierea

buna ziua!stie cineva unde se reglementeaza ca incepand cu data de 03.03.2010 ar fi obligatorie medierea? multumesc
Activitatea si profesia de mediere sunt prevazute in "Legea nr. 192/2006 privind medierea şi organizarea profesiei de mediator, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 441 din 22 mai 2006, cu modificările şi completările ulterioare" si a fost modificata ultima oara prin OG 13/29.01.2010, care a intrat in vigoare la 02.02.2010. Avand in vedere ca modificarile produc efect in termen de 30 zile de la data intrarii in vigoare a OG rezulta ca este operativa de la data de 03.03.2010.
Lege nr. 370 din 26/11/2009
pentru modificarea şi completarea Legii nr. 192/2006 privind medierea şi organizarea profesiei de mediator

PUBLICATA la 3. 12. 2009

Art. I. - Legea nr. 192/2006 privind medierea şi organizarea profesiei de mediator, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 441 din 22 mai 2006, se modifică şi se completează după cum urmează:

.....
2. Articolul 6 se modifică şi va avea următorul cuprins:
"Art. 6. - Organele judiciare şi arbitrale, precum şi alte autorităţi cu atribuţii jurisdicţionale informează părţile asupra posibilităţii şi a avantajelor folosirii procedurii medierii şi le îndrumă să recurgă la această cale pentru soluţionarea conflictelor dintre ele."

Art. II. - Dispoziţiile art. 6 din Legea nr. 192/2006, astfel cum au fost modificate prin prezenta lege, intră în vigoare la 3 luni de la data publicării prezentei legi în Monitorul Oficial al României, Partea I.

In primul rand, am lamurit de unde provine termenul din martie (3.12.2009 + 3 luni).

In al doilea rand, as vrea si eu sa pricep de unde provine "obligativitatea" (care circula sub forma de zvon).

In continuare L 192/2006 prevede ca

Art. 2. - (1) Dacă legea nu prevede altfel, părţile, persoane fizice sau persoane juridice, pot recurge la mediere în mod voluntar, inclusiv după declanşarea unui proces în faţa instanţelor competente, convenind să soluţioneze pe această cale orice conflicte în materie civilă, comercială, de familie, în materie penală, precum şi în alte materii, în condiţiile prevăzute de prezenta lege.

Pune cineva semnul egalitatii intre voluntar si obligatoriu?
romascanu, moderator
asa intelesesem si eu insa am prim it multe semnale in sensul ca ar fi obligatorie medierea ; in felul acesta mi-ati confirmat daca pot spune asa convingerile ; multumesc =D>