Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... buna ziua
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

buna ziua

am si eu o problema
acum 9 luni am cumparat o masina o dacie nova
am fost cu vanzatorul am facut un act la o ghereta de langa udriste
dupa 1-2 sapt mi-a adus actul prin care o scosese din circulatie(a radiato)
eu nu prea am avut timp ( plecari din tara) sa o inscriu dar acum am citit pe net ca eram oblicat in 30 de zile sa o inmatriculez
ce risc sa patesc..
am auzit tot felul de chestii
- ca ar merge sa mai facem inca un act de vanzare cumparare
- ca trebuie sa platesc o amenda intre 500-3000 ron
- nu este valabil actul care l-am facut cu el atunci pt ca trebuia mai intai sa o radieze si dupa aceea sa facem actul de vanzare-cumpare
doresc sa aflu care este rezolvarea problemei mele
va multumesc
In cazul in care acesta si-a radiat masina , inseamna ca dumneavoastra nu mai puteti circula cu ea. Va trebui sa va duceti la Politie sa o inscrieti pe numele dumneavoastra si apoi la fisc sa o ia in evidenta. O sa platiti o amenda pentru intarziere.
Actul este valabil, pentru ca fostul proprietar si-a radiat masina in baza acelui contract.