avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 475 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... buna ziua
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

buna ziua

am si eu o problema
acum 9 luni am cumparat o masina o dacie nova
am fost cu vanzatorul am facut un act la o ghereta de langa udriste
dupa 1-2 sapt mi-a adus actul prin care o scosese din circulatie(a radiato)
eu nu prea am avut timp ( plecari din tara) sa o inscriu dar acum am citit pe net ca eram oblicat in 30 de zile sa o inmatriculez
ce risc sa patesc..
am auzit tot felul de chestii
- ca ar merge sa mai facem inca un act de vanzare cumparare
- ca trebuie sa platesc o amenda intre 500-3000 ron
- nu este valabil actul care l-am facut cu el atunci pt ca trebuia mai intai sa o radieze si dupa aceea sa facem actul de vanzare-cumpare
doresc sa aflu care este rezolvarea problemei mele
va multumesc
Cel mai recent răspuns: ContSters98040 , utilizator 14:12, 16 Februarie 2010
In cazul in care acesta si-a radiat masina , inseamna ca dumneavoastra nu mai puteti circula cu ea. Va trebui sa va duceti la Politie sa o inscrieti pe numele dumneavoastra si apoi la fisc sa o ia in evidenta. O sa platiti o amenda pentru intarziere.
Actul este valabil, pentru ca fostul proprietar si-a radiat masina in baza acelui contract.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum radiez masina daca am actele, dar nu am contract de v-c ionutpalade ionutpalade salut am si eu o problema am masina de la o persoana cunoscuta si nu am facut contract de v-c si vreau sa o radiez apoi sa o duc la programul rabla si nu am ... (vezi toată discuția)
Cum radiez masina de la politie fara act de vanzare-cumparare raduadrian00 raduadrian00 Buna ziua.Am vandut un autoturism in martie 2011 am radiato fiscal de la taxe si impozite dar nu am radiato de la politie.Acum dupa 4 ani risc sa fiu executat ... (vezi toată discuția)
Act vanvare_cumparare auto TIBERIU K TIBERIU K Va Salut!Va rog o lamurire :am cumpatat o masina din orasul in care locuiesc am facut act vanz- cump cu proprietarul si ne-am inteles sa nu o inmatriculez pe ... (vezi toată discuția)