Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu medical

as dori sa stiu cum se face calculul pt concediu medical cu boala obisnuita
se scade 25% din salariul de incadrare si se mai scade si impozitul
sau se face media pe ultimile 6 luni din salariul brut (net) si primesti 75% din medie
ganca, utilizator
Cred ca indicat ar fi sa ne dati mai multe amanunte
ART. 10-OUG /2005
(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.
Va sugerez sa calculati astfel: insumati veniturile brute realizate in ultimele 6 luni/ nr zile lucratoare. Va rezulta baza de calcul pentru media zilnica de CM
Pentru a afla suma cu care veti fi platit pentru acest CM : nr zile concediu medical(lucratoare)*media zilnica de CM* 75%