Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general proiect legea contabilitatii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

proiect legea contabilitatii

are cineva proiectul noii legi a contabilitatii?
-problema cica va fi rezolvata prin OUG, sursa: site-ul MF, unde avem un proiect de lege:

PROIECT DE LEGE

Parlamentul României adoptă prezenta lege:

Art.1. - În temeiul art. 115 alin. (1) din Constituţia României, republicată, Guvernul este abilitat ca, de la data intrării în vigoare a prezentei legi, dar nu înainte de încheierea celei de a doua sesiuni ordinare a anului 2006, şi până la reluarea lucrărilor Parlamentului în prima sesiune ordinară a anului 2007, să emită ordonanţe în domenii care nu fac obiectul legilor organice, după cum urmează:

I. Finanţe publice şi economie:

1. reglementarea unor măsuri financiar-fiscale; reglementări privind modul şi condiţiile de valorificare a bunurilor intrate, potrivit legii, în proprietatea privată a statului;
2. reglementări privind aprobarea bugetelor de venituri si cheltuieli ale unităţilor din subordinea, coordonarea sau sub autoritatea ministerelor, celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale, precum şi a autorităţilor publice centrale;
3. modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.159/1999 privind înfiinţarea Companiei Naţionale "Loteria Română" - S.A, aprobată cu modificări prin Legea nr. 288/2001, cu modificările ulterioare;
4. modificarea şi completarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.199/2000 privind înfiinţarea Companiei Naţionale "Imprimeria Naţională" - S.A, aprobată cu modificări prin Legea nr. 402/2001, cu modificările şi completările ulterioare;
5. aprobarea plafonului de îndatorare publică a României pentru anul 2007;
6. reglementări privind modul de alocare şi utilizare a instrumentelor structurale, precum şi a sumelor alocate de la bugetul de stat, pentru co-finanţarea şi pre-finanţarea acestora, în bugetele instituţiilor implicate în gestionarea acestora;
7. abrogarea unor prevederi din Ordonanţa Guvernului nr. 94/2004 privind reglementarea unor măsuri financiare, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 507/2004, cu modificările şi completările ulterioare;

8. modificarea şi completarea Legii contabilităţii nr. 82/1991, republicată;

9. modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedură fiscală, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 174/2004;
10. modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 71/2001 privind organizarea şi exercitarea activităţii de consultanţă fiscală, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr.198/2002, cu modificările ulterioare;
11. modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr.65/1994 privind organizarea activităţii de expertiză contabilă şi a contabililor autorizaţi, aprobată cu modificări prin Legea nr. 42/1995, cu modificările şi completările ulterioare;
12. modificarea şi completarea Ordonanţei Guvernului nr. 79/2003 privind controlul si recuperarea fondurilor comunitare, precum şi a fondurilor de cofinanţare aferente utilizate necorespunzător, aprobată cu modificări prin Legea nr. 529/2003, cu modificările şi completările ulterioare;
13. reglementări privind stabilirea serviciilor consulare şi a taxelor percepute pentru prestarea acestora;
14. măsuri privind scoaterea din rezerva de stat a unor cantităţi de combustibil cărbune şi păcură în perioada de iarnă a anului 2007;
15. măsuri privind accelerarea privatizării societăţilor comerciale din portofoliul Autorităţii pentru Valorificarea Activelor Statului.

------------------------------------------------------