avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 676 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz concediu

Se poate lua concediu de odihna in preavizul de demisie?Multumesc..
Cel mai recent răspuns: ContSters70098 , utilizator 17:46, 16 Februarie 2010
nu am gasit in nici o lege specificat faptul ca nu se poate, dar nici nu am auzit pe nimeni sa fi luat c.o in perioada de preaviz.Daca conducerea societatii aproba asa ceva, da, se poate.
Da , se poate lua CO in perioada preavizului .. potrivit legii, pe durata preavizului contractul individual de muncă continuă să îşi producă toate efectele.
Se poate lua concediu dar cu precizarea ca intrerupe preavizul acesta reluandu-se dupa incetarea concediului de odihna.
CO nu intrerupe si nici nu suspenda preavizul ... numai concediul medical suspenda perioada de preaviz.
concediul de odihna nu suspenda preavizul
in plus, daca raman zile neefectuate de C.O., acestea se pot plati la incetarea contractului de munca

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile de concediu neplatite chyp chyp Saluate, Am 8 zile de condiu pe care firma unde am lucrat nu vrea sa mi-le plateasca. Ce pot sa fac? Cum pot actiona pe cale legala? Ce pot face in aceasta ... (vezi toată discuția)
Preaviz cristina69 cristina69 In perioada de preaviz poti efectua concediul de odihna neefectuat pana la data care ai primit preavizul? (vezi toată discuția)
Concediu de odihna alexxadavyd alexxadavyd ce se intampla cu concediul de odihna neefectuat in anul in care imi dau demisia? l-am pierdut? in perioada de preaviz, imi pot lua concediu de odihna in baza ... (vezi toată discuția)