Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... nelamuriri bilet la ordin
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

nelamuriri bilet la ordin

Buna seara!
Am o firma de comert cu ridica, iar banii ii incasez pe baza biletului la ordin. La rubrica "stipulat .............." a biletului la ordin, apar "la termen, la ordin, la scadenta, fara protest, etc ". Imi spune si mie cineva daca exista vreo diferenta intre cele relatate mai sus. Multumesc
Desigur ca exista, si diferenta este data prin insusi termenii respectivi, eu v-as sfatui sa folositi formula cu ''fara protest''.
Clauza fara protest exonereaza posesorul BO de obligatia dresarii protestului fata de debitorii de regres si fata de avalist in cazul actiunii directe cambiale. Daca nu sunt debitori de regres sau avalisti clauza fara protest este relativ ineficienta deoarece in cazul BO refuzul bancii echivaleaza cu protestul deci nu mai subzista real obligativitatea dresarii protestului fata de emitentul debitor