Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de propietate

Buna seara.Bunicii mei au avut cateva hectare cu pamant.Mama este singura mostenitoare(titlul de propietate este pe numele bunicilor decedati).
Cum pot obtine titlul de propietate pe numele meu(m-ai am un frate).

VA MULTUMESC
din ce a scris useru, mie nu imi rezulta ca se creaza o stare de indiviziune- mama este singura mostenitoare.
nu se vor putea partaja pt ca nu au ce, singura varianta este incheierea unui act translativ de prop.
ContSters97658, utilizator
ioana_cristea a scris:
din ce a scris useru, mie nu imi rezulta ca creaza o stare de indiviziune- mama este singura mostenitoare.

Buna ziua,
Recitind mesajul initial, fiind vorba de bunicii, iar nu de parintii uzer-ului, se pare ca aveti dreptate.
Mea culpa.
Cu stima,
Nu inteleg un lucru: doriti sa intrati in proprietatea intregului teren ce a apartinut bunicilor, fara ca fratele sa aiba vreun drept?
Titlu de proprietate nou nu se elibereaza, asa cum nu se poate ajunge in instanta pentru partaj inca.
Era posibil sa sariti niste costuri si riscuri daca va gandeati in primele 6 luni d ela decesul primului bunic... Depinde cat timp a trecut, cati bani vreti sa investiti in povestea asta ca sa obtineti proprietatea...