avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... titlu de propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

titlu de propietate

Buna seara.Bunicii mei au avut cateva hectare cu pamant.Mama este singura mostenitoare(titlul de propietate este pe numele bunicilor decedati).
Cum pot obtine titlul de propietate pe numele meu(m-ai am un frate).


VA MULTUMESC
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:48, 19 Februarie 2010
din ce a scris useru, mie nu imi rezulta ca se creaza o stare de indiviziune- mama este singura mostenitoare.
nu se vor putea partaja pt ca nu au ce, singura varianta este incheierea unui act translativ de prop.
Ultima modificare: Vineri, 19 Februarie 2010
ContSters97658, utilizator
ioana_cristea a scris:
din ce a scris useru, mie nu imi rezulta ca creaza o stare de indiviziune- mama este singura mostenitoare.

Buna ziua,
Recitind mesajul initial, fiind vorba de bunicii, iar nu de parintii uzer-ului, se pare ca aveti dreptate.
Mea culpa.
Cu stima,
Nu inteleg un lucru: doriti sa intrati in proprietatea intregului teren ce a apartinut bunicilor, fara ca fratele sa aiba vreun drept?
Titlu de proprietate nou nu se elibereaza, asa cum nu se poate ajunge in instanta pentru partaj inca.
Era posibil sa sariti niste costuri si riscuri daca va gandeati in primele 6 luni d ela decesul primului bunic... Depinde cat timp a trecut, cati bani vreti sa investiti in povestea asta ca sa obtineti proprietatea...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu proprietate bella_y bella_y Buna ziua! Va scriu si eu cu o problema.Mama mea este mostenitoarea unui teren impreuna cu un nepot pe un titlu de proprietate lasat de bunica mea adica mama ... (vezi toată discuția)
Dezmembrare teren amphora amphora Dupa 1990, mama si fratele ei au primit prin retrocedare terenul agricol predat de bunicul meu statului, iar titlul de proprietate s-a emis cu bunicul autor, ... (vezi toată discuția)
Acceptarea mostenirii szabo doinita doina szabo doinita doina am un certificat mostenitor de la defuncta ma mama din anul 2001. in anul 2005 s-a emis un tp la legea 18 unde sint mai multi mostenitori de la tatal mamei ... (vezi toată discuția)