avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 397 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Citatie de judecata
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Citatie de judecata

Tocmai am primit o citatie de judecata pentru suma de 5000 RON
Am un credit restant care a trecut la recuperatorii de credite, suma ramasa este de 5000 ron, din 40.000 ron.
Creditu este de nevoi personale fara garantii imobiliare
Care este cel mai urat scenariu ce se poate intampla ?
Pentru suma asta poata sa ceara bunuri mobile si imobile sau la instanta imi va da un termen in care sa achit suma ?
As dori un raspuns cat mai urgent sa stiu ce se poate intampla
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: AurelianD , utilizator 10:40, 18 Februarie 2010
Salut,

Cel mai rau lucru este executarea silita pe bunuri mobile si imobile prezente si viitoare , da puteti cere in instanta un termen de palata.

La suma se vor adauga si cheltuieli de judecata ce vor cadea tot in sarcina dvs ca si parte cazuta in pretentii.

cu stima
Puteti solicita un termen pt a putea plati, sau solicitati sa va esaloneze plata,dar in acest caz, trebuie sa faceti dovada veniturilor dvs.Daca vor castiga, creditorii, va pot executa veniturile,bunurile mobile, bunurile imobile.
cheltuielile de judecata cam la ce sume se invart de regula ?
sa stiu cam cat sar mari suma

Iar acum in momentul asta sunt fara servici, nu stiu cum as putea gasi solutia de termen ?
Avand in vedere investirea instantei pentru competenta solutionare,scenariul este in derulare.Poate urma asumarea responsabilitatii dvs de achitare a obligatiilor existente la acel moment
Sau, functie de interes, puteti astepta demararea executari silite ,care va va obliga la costuri de plata suplimentare
Taxa timbru +onorariu avocat, daca au angajat.=cheltuieli judecata.

Alte discuții în legătură

Restanță la întreținere Monycadaniela Monycadaniela Bună. Am si eu o intrebare:pe data de 28 august 2017, părinții mei sunt chemați in instanță pentru o datorie de 1300 ron neplătită la întreținere. ... (vezi toată discuția)
Incuviintare executare silita alialex alialex Tatal meu are o datorie la o anumita banca si am vazut ca figureaza pe portalul ministerului Justitiei cu un dosar de încuviinţare executare silită DOSAR ... (vezi toată discuția)
Onorariu avocat - cheltuieli executare mihasim mihasim In categoria cheltuieli de executare a fost inclus si onorariul avocatului partii adverse. E ceva daca nu vreau sa-l platesc? Nu mi se pare corect nici moral, ... (vezi toată discuția)