avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... incuviintare executare silita
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

incuviintare executare silita

Tatal meu are o datorie la o anumita banca si am vazut ca figureaza pe portalul ministerului Justitiei cu un dosar de
încuviinţare executare silită DOSAR DE EXECUTARE , TITLU EXECUTORIU- CONTRACT DE CREDIT NR
Materia juridicã: Civil
Stadiu procesual: Fond
data 30.08.2012

A cumparat niste bunuri in rate, fara a gira ceva. Nu stiu exact de ce suma este vorba, cred ca in jur de 5000 (nu a fost anuntat).
Ce inseamna aceasta actiune si cum se poate solutiona? Se platesc suplimentar si taxe pentru judecatorie? Se poate ajunge la o intelegere cu executorul judecatoresc inainte de 30.08?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 12:15, 24 August 2012
daca exista cerere pentru incuviintare executare silita ,pe cale de consecinta,creditorul=banca,cu scopul legitim de recuperare credit restant a demarat procedura de executare silita a debitorului=tatal dvs
Urmeaza ca tatal dvs ulterior incuviintarii executarii silite sa primeasca somatie din partea executorului judecatoresc pentru achitarea in termen scurt a creditului restant
In situatia in care nu se negociaza cu executorul esalonare /angajament de plata,acesta va continua procedura de executare silita asupra bunurilor tatalui dvs in evidenta,bunuri mobile/imobile/conturi/drepturi salariale-prezente si viitoare pana la concurenta debitului de recuperat
Concomitent cu obligatia achitarii debitului restant,debitorul va fi somat sa achite si cheltuielile de executare silita

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere de incuviintare executare silita MARIAN MOCANU MARIAN MOCANU Buna ziua. Sora mea are un imprumut de nevoi personale la banca de 5000 euro si nu a mai putut achita ratele, ultima rata a achitat-o in septembrie 2008. Desi ... (vezi toată discuția)
Credit neachitat paunrodicagabriela paunrodicagabriela Cum se face o executare silita pt un credit neachitat ,nu trebuie sa aiba loc un proces sau firma de recuperare credite trimite dosarul executorului?Eu in ... (vezi toată discuția)
Se mai poate cere executarea silita sau s-a prescris? narcisa_salbatica narcisa_salbatica Un credit contractat in 2008, achitat la zi pana in octombrie 2009 (ultima rata achitata)... pe parcursul acestei perioade, 2 somatii de plata, identice (doar ... (vezi toată discuția)