Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale schimbare ,dar cum?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

schimbare ,dar cum?

sora mea este asociat unic si administrator,problema e ca pleaca din tara .Sunt nevoit sa fac alte acte si cum procedez sa o trec pe mama an locul ei?
Faci o decizie asociat unic prin care asociatul unic cesioneaza partile sociale catre mama ta, se revoca din functia de administrator si o numeste in functia de administrator pe mama ta. Faci si un contract de cesiune parti sociale intre ele .Actualizezi actul constitutiv cu noua stuctura a actionariatului SC( adica o treci pe mama ta , asociat si administrator).
Mama ta trebuie sa dea o declaratie pe proprie raspundere, la notar sau avocat, ca nu a mai constituit in Romania o societate in care sa aiba calitatea de asociat unic si ca indeplineste conditile pentru a detine aceasta calitate, o alta declaratie ca indeplineste conditiile pentru a fi administrator si un specimen de semnatura
( numai la notar).
La dosarul de la ORC pui o copie al actului de identitate al mamei tale.
Simplu, nu?
Bafta!
multumesc mult pentru ajutor
Atat, declaratia de asociat si administrator, cat si specimenul de semnatura se pot da la registrul comertului si sunt scutite de taxe.