Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constructie in curte cu parintii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constructie in curte cu parintii

buna ziua va rog sa mi dati un sfat Locuim intro casa cu parinti nostri Am dori sa construim o casa in curte cu dinsi dar nu stiu cum sa procedam ca la o eventuala succesiune sa nu intre si asta in partaj sau sa mi fie ingradit accesul la strada accesul fiind posibil doar prin curte Mentionez ca traiesc ambii parinti si mai sint doua surori
buna ziua!
puteti incheia un acord de asociere in vederea edificarii unei constructii.
Puteti incheia un contract de superficie intre parinti (in calitate de proprietari ai terenului) si Dvs. (in calitate de proprietari ai constructiei), in vederea constituirii dreptului de folosinta a terenului pe care se va edifica viitoarea constructie.
Astfel, veti obtine si CU si AC pe numele Dvs., ca si proprietari ai viitoarei constructii.
Nu am inteles ce semnifica CU si AC
De ce nu discutati cu parintii sa va vanda o suprafata de teren din curte si apoi sa construiti casa?
CU - certificat de urbanism
CA -autorizatie de constructie
solutia ar fi sa incheiati un contr de superficie , intre proprietarul terenului si beneficiarul constructiei , prin care se instituie dr. de folosinta al terenului , pe care este edificata noua constructie .
ulterior sa se intabuleze in CF dr. de folosinta .
iar autorizatia de constructie sa se solicite de catre proprietarul terenului, dar pt. benefiarul constructiei .