Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie de constructie

Buna seara,
va rog ajutati-ma in urmatoarea problema:
Mama este proprietara unui teren, pe care ne-am hotarat sa construim o casa (mama, eu si sotul meu). Se poate obtine certificatul de urbanism si autorizatia de constructie pe numele a toti trei? Trebuie facut vreun act juridic/notarial in acest scop?
Multumesc
Autorizatia de constructie /certificatul de urbanism ,se elibereaza la cererea persoanei in drept,proprietar sau in anumite cazuri persoana care detine procura din partea acestuia.
Concret care este justificarea pentru care ,va intereseaza mentionarea numelor celor 3 ?
Autorizatia de constructie se elibereaza pe numele detinatorului(detinatorilor) terenului(pe care se edifica imobilul). Daca doriti sa apareti in autorizatie trebuie ca mama dv sa va vinda, doneze(la notariat) o parte din teren.
Dorim ca viitoarea casa sa fie pe numele meu si al sotului (este si dorinta mamei), mai ales ca noi suntem cei care vom cheltui pentru constructie. In noua constructie vom locui toti trei.
In afara dvs mai exista si alti eventuali participanti la masa succesorala ?
nu, eu singurul viitor mostenitor