avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 744 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatie 85%
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatie 85%

Cum pot stii care este venitul meu NET pe ultimele 12 luni daca in fiecare luna banii primiti in mana difera?? Din fisa fiscala s-ar putea deduce??
Cel mai recent răspuns: mela2008 , utilizator 14:18, 23 Februarie 2010
Va redau baza legala care precizeaza ceea ce am mentionat mai sus,iar in ceea ce priveste venitul net are o determinare clara:

:hm:Codul fiscal-Art. 57. - (1) Beneficiarii de venituri din salarii datorează un impozit lunar, final, care se calculează şi se reţine la sursă de către plătitorii de venituri.
(2) Impozitul lunar prevăzut la alin. (1) se determină astfel:
a) la locul unde se află funcţia de bază, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferenţă între venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contribuţiilor obligatorii aferente unei luni, şi următoarele:
- deducerea personală acordată pentru luna respectivă;
- cotizaţia sindicală plătită în luna respectivă;
- contribuţiile la fondurile de pensii facultative, astfel încât la nivelul anului să nu se depăşească echivalentul în lei a 400 euro;
Revin cu date mai exacte.
Din fisa fiscala reiese:
Col1 - 35221; col.2-1160; col3-352, col4-28340; col5-4534.
Care este venitul net?
mela2008 a scris:

Revin cu date mai exacte.
Din fisa fiscala reiese:
Col1 - 35221; col.2-1160; col3-352, col4-28340; col5-4534.
Care este venitul net?


Valorile acestea sunt din Randul 13 Total, nu-i asa?
Da, total.
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fise fiscale daniela86 daniela86 Buna ziua Am nevoie de ajutorul dumneavoastra: in fise fiscale la salariul brut introduc si concediu medical? si cel de prenatal? (vezi toată discuția)
Salariul brut fisa fiscala mai mare decat salariul brut din fluturas g3ograful g3ograful Buna ziua, Am facut o comparatie intre fisa fiscala cu veniturile din 2011 si fluturasii din acel an. Am observat ca in oricare luna, venitul brut din fisa ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu cim timp partial cristinaq cristinaq buna ziua as dori sa stiu cum sa calculez si care sunt deducerile personale si contributiile unui salariat cu contract de munca cu timp partial 2 ore ne avand ... (vezi toată discuția)