Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii indemnizatie 85%
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

indemnizatie 85%

Cum pot stii care este venitul meu NET pe ultimele 12 luni daca in fiecare luna banii primiti in mana difera?? Din fisa fiscala s-ar putea deduce??
Va redau baza legala care precizeaza ceea ce am mentionat mai sus,iar in ceea ce priveste venitul net are o determinare clara:

:hm:Codul fiscal-Art. 57. - (1) Beneficiarii de venituri din salarii datorează un impozit lunar, final, care se calculează şi se reţine la sursă de către plătitorii de venituri.
(2) Impozitul lunar prevăzut la alin. (1) se determină astfel:
a) la locul unde se află funcţia de bază, prin aplicarea cotei de 16% asupra bazei de calcul determinate ca diferenţă între venitul net din salarii, calculat prin deducerea din venitul brut a contribuţiilor obligatorii aferente unei luni, şi următoarele:
- deducerea personală acordată pentru luna respectivă;
- cotizaţia sindicală plătită în luna respectivă;
- contribuţiile la fondurile de pensii facultative, astfel încât la nivelul anului să nu se depăşească echivalentul în lei a 400 euro;
Revin cu date mai exacte.
Din fisa fiscala reiese:
Col1 - 35221; col.2-1160; col3-352, col4-28340; col5-4534.
Care este venitul net?
mela2008 a scris:

Revin cu date mai exacte.
Din fisa fiscala reiese:
Col1 - 35221; col.2-1160; col3-352, col4-28340; col5-4534.
Care este venitul net?

Valorile acestea sunt din Randul 13 Total, nu-i asa?
Da, total.
Multumesc.