Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... fisa postului asistentului medical ce lucreaza la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

fisa postului asistentului medical ce lucreaza la medic de familie

Buna seara,as dori sa aflu care este fisa postului, sau atributiile asistentului medical de medicina de familie, sau unde pot sa o citesc(pe ce site) ,am cautat in disperare pe google si nu am gasit nimic concludent#-ohelp me pls.
Text extras din: Ordonanţă de urgenţă nr. 144/2008 - privind exercitarea profesiei de asistent medical generalist, a profesiei de moaşă şi a profesiei de asistent medical, precum şi organizarea şi funcţionarea Ordinului Asistenţilor Medicali Generalişti, Moaşelor şi Asistenţilor Medicali din România
Art. 6. - Activităţile exercitate cu titlul profesional de asistent medical generalist sunt:
a) stabilirea nevoilor de îngrijiri generale de sănătate şi furnizarea serviciilor de îngrijiri generale de sănătate, de natură preventivă, curativă şi de recuperare;
b) administrarea tratamentului, conform prescripţiilor medicului;
c) protejarea şi ameliorarea sănătăţii;
d) elaborarea de programe şi desfăşurarea de activităţi de educaţie pentru sănătate;
e) facilitarea acţiunilor pentru protejarea sănătăţii în grupuri considerate cu risc;
f) desfăşurarea activităţilor de cercetare în domeniul îngrijirilor generale de sănătate de către asistenţii medicali generalişti licenţiaţi;
g) participarea la protejarea mediului ambiant;
h) întocmirea de rapoarte scrise referitoare la activitatea specifică desfăşurată;
i) organizarea şi furnizarea de servicii de îngrijiri de sănătate comunitară;
j) participarea asistenţilor medicali generalişti abilitaţi ca formatori, la pregătirea teoretică şi practică a asistenţilor medicali generalişti în cadrul programelor de educaţie continuă;
k) pregătirea personalului sanitar auxiliar;
l) desfăşurarea de activităţi de educaţie în instituţii de învăţământ pentru pregătirea viitorilor asistenţi medicali.
Art. 7. - Profesia de moaşă presupune dreptul de acces şi exercitare a următoarelor activităţi, în conformitate cu prevederile legale în vigoare:
a) asigurarea unei bune informări şi consilierea în materie de planificare familială;
b) diagnosticarea sarcinii, apoi supravegherea sarcinii normale, efectuarea examinărilor necesare pentru supravegherea evoluţiei sarcinii normale;
c) prescrierea sau consilierea privind examinările necesare celei mai timpurii diagnosticări posibile a sarcinilor cu riscuri;
d) stabilirea unui program de pregătire a viitorilor părinţi şi consilierea lor în materie de igienă şi alimentaţie, asigurarea pregătirii complete pentru naştere;
e) îngrijirea şi asistarea mamei în timpul travaliului şi monitorizarea stării fetusului in utero prin mijloace clinice şi tehnice adecvate;
f) asistarea naşterii normale inclusiv, la nevoie, efectuarea epiziotomiei şi în cazuri de urgenţă practicarea naşterii în prezentaţie pelviană;
g) recunoaşterea, la mamă sau la copil, a semnelor de anunţare a unor anomalii care necesită intervenţia unui medic şi, după caz, asistarea acestuia; luarea măsurilor de urgenţă care se impun în absenţa medicului, în special extragerea manuală a placentei, urmată eventual de examinarea manuală a uterului;
h) examinarea şi îngrijirea nou-născutului; luarea tuturor iniţiativelor care se impun în caz de nevoie şi practicarea, după caz, a resuscitării imediate;
i) îngrijirea mamei, monitorizarea progreselor mamei în perioada postnatală şi acordarea tuturor sfaturilor utile privind creşterea nou-născutului în cele mai bune condiţii;
j) acordarea îngrijirilor prescrise de medic;
k) elaborarea rapoartelor scrise necesare;
l) desfăşurarea de către moaşele licenţiate de activităţi de educaţie în instituţii de învăţământ pentru pregătirea viitoarelor moaşe, activităţi de cercetare şi în cadrul programelor de educaţie continuă.

Fişa postului trebuie întocmită cu respectarea prevederilor din actul normativ de mai sus. Poate greşesc, dar nu cunosc să fie un model obligatoriu.
De aceste prevederi generale stiam si eu, dar una face o asistenta in cabinetul de medicina de familie, si alta intr-un cabinet de diabet si boli de nutritie, de exemplu.Deci atributiile nu au cum sa fie aceleasi.Tot nu am reusit sa aflu care e fisa postului/atributiunile asistentei de medicina primara/medicina de familie:sorry:Cine stie va rog sa-mi spuneti:">