avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 617 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Pierdere fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Pierdere fiscala

Buna dimineata,

Spuneti-mi va rog daca la calculul impozitului pe profit la 31 dec.2009, completarea decl.101, daca am pierdere fiscala din 2006 si 2007 pot scadea pierderea din 2006, urmand ca in anul urmator sa o scad si pe cea din 2010?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Ana Muntianu , Consultant fiscal 08:56, 19 Februarie 2010
Da, puteti.
Multumesc foarte mult pt. amabilitate si promptitudine!

Un weekend placut!
Pierderea fiscala se poate reporta 7 ani (inainte se putea doar pe 5).
Pierderea fiscala se poate reporta 7 ani, incepand cu pierderea realizata in 2009. Pierderile anterioare anului 2009, se reporteaza in 5 ani.

Cod Fiscal

ART. 26

Pierderi fiscale

(1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.

(5) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), pierderea fiscală anuală realizată începând cu anul 2009, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pierdere fiscala ? adrianabresug adrianabresug venituri 2014-1990971 cheltuieli 2014-2163406 6581 -6226 Ce fel de pierdere rezulta ? 1990971-2163406+6226=-166209 pierdere fiscala care o tin extra si o ... (vezi toată discuția)
Formula de calcul NNorbert NNorbert Buna ziua Care este formula de calcul pentru pierderea fiscala? Rezultatul dupa calculele facute se trece in decl.101 la randul 37? Multumesc (vezi toată discuția)
Recuperarea pierderilor Eva_56 Eva_56 In anul 2008 am infiintat un SRL.In ianuarie 2010 am solicitat suspendarea activitatii pe o perioada de 3 ani. La data suspendarii soietatea inregistra ... (vezi toată discuția)