Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Pierdere fiscala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Pierdere fiscala

Buna dimineata,

Spuneti-mi va rog daca la calculul impozitului pe profit la 31 dec.2009, completarea decl.101, daca am pierdere fiscala din 2006 si 2007 pot scadea pierderea din 2006, urmand ca in anul urmator sa o scad si pe cea din 2010?

Multumesc anticipat!
Da, puteti.
Multumesc foarte mult pt. amabilitate si promptitudine!

Un weekend placut!
Pierderea fiscala se poate reporta 7 ani (inainte se putea doar pe 5).
Pierderea fiscala se poate reporta 7 ani, incepand cu pierderea realizata in 2009. Pierderile anterioare anului 2009, se reporteaza in 5 ani.

Cod Fiscal

ART. 26

Pierderi fiscale

(1) Pierderea anuală, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 5 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.

(5) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), pierderea fiscală anuală realizată începând cu anul 2009, stabilită prin declaraţia de impozit pe profit, se recuperează din profiturile impozabile obţinute în următorii 7 ani consecutivi. Recuperarea pierderilor se va efectua în ordinea înregistrării acestora, la fiecare termen de plată a impozitului pe profit, potrivit prevederilor legale în vigoare din anul înregistrării acestora.