avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Sfaturi pentru inceperea carierei de consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Sfaturi pentru inceperea carierei de consilier juridic

Poate cineva sa imi spuna cat dureaza stagiul si daca are cineva idee care ar fi conditiile(salarizare,atributii)pt un debutant.Precizez ca am luat licenta in 1999 dar de atunci nu am mai avut nici un fel de legatura cu domeniul juridic iar acum s-a ivit oportunitatea de a devenii consilier juridic in cadrul unui consiliu local.Si,inca ceva,precizez ca habar nu am inca directia unde am sa activez,deci habar nu am cum sa ma duc pregatit si mai ales ce legi sa imi insusesc pana atunci(sfaturi generale ar fi binevenite).Deci....orice sfat e binevenit.Multumesc anticipat
Ultima modificare: Vineri, 19 Februarie 2010
mantu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cosmin-Traian Maglas , Consilier juridic 13:04, 26 Februarie 2010
Raspund din postura de consilier juridic- consiliul local......
Deci 1-incadrarea este de consilier juridic debutant---vezi L330/2009 anexa I sau III, depinde de secretar
2-nu vei avea perioada de stagiu--secretarul este indrumatorul
3-Legi si altele : Cod Proc Civ, Codul Civil, L 215/2001, L 188/1999, L554, L 213, OUG 34, HG 925--vezi tot ce gasesti in domeniu---sunt multe altele

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stabilire salariu la 01.01.2011 alexandru andra alexandru andra Daca tot am citit normele....are cineva vreun proiect de decizie, dispozitie sa il lase ca model, aici? (vezi toată discuția)
Consilier juridic la primarie branyeucristi branyeucristi Buna tuturor! Voi incepe sa lucrez ca jurist intr-o primarie si nu prea stiu cu ce probleme ma voi intalni fiind absolvent,deci practica zero.Ma poate ajuta ... (vezi toată discuția)
Hotarare de consiliu local - arhitect-sef snadica snadica Consiliul local da o hotarare in noiembrie 2010 pentru crearea structurii de specialitate pe linie de urbanism privind preluarea atributiilor arhitectului ... (vezi toată discuția)