Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Sfaturi pentru inceperea carierei de consilier juridic
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Sfaturi pentru inceperea carierei de consilier juridic

Poate cineva sa imi spuna cat dureaza stagiul si daca are cineva idee care ar fi conditiile(salarizare,atributii)pt un debutant.Precizez ca am luat licenta in 1999 dar de atunci nu am mai avut nici un fel de legatura cu domeniul juridic iar acum s-a ivit oportunitatea de a devenii consilier juridic in cadrul unui consiliu local.Si,inca ceva,precizez ca habar nu am inca directia unde am sa activez,deci habar nu am cum sa ma duc pregatit si mai ales ce legi sa imi insusesc pana atunci(sfaturi generale ar fi binevenite).Deci....orice sfat e binevenit.Multumesc anticipat
mantu, utilizator
Raspund din postura de consilier juridic- consiliul local......
Deci 1-incadrarea este de consilier juridic debutant---vezi L330/2009 anexa I sau III, depinde de secretar
2-nu vei avea perioada de stagiu--secretarul este indrumatorul
3-Legi si altele : Cod Proc Civ, Codul Civil, L 215/2001, L 188/1999, L554, L 213, OUG 34, HG 925--vezi tot ce gasesti in domeniu---sunt multe altele