Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Minorii infractori
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Minorii infractori

Minorul savarseste infractiune de furt. parinti lui sunt divortat iar minorul este incredintat pentru crestere la mama acestuia. intrebarea este ca tata minoruli are calitate de parte responsabila civila in cursul procesulu penal sau nu?
Da, conform art. 1000 C. civil, tinand insa cont si de aliniatul 5 al acestui articol. Insa cati ani are minorul? fiindca putem vorbi si de o eventuala raspundere penala , conform art. 210 C. penal.
ContSters47264, utilizator
atita timp cit n-a fost decazut din drepturile parintesti, da. raspunderea este solidara cu cea a mamei carei, minorul, i-a fost incredintat prin hotarirea de divort.
In doctrina este sustinuta opinia conform careia , in cazul cauzarii unui prejudiciu de catre un minor , partea responsabila civilmente e parintele caruia a fost incredintat minorul .
Insa , in anumite situatii , si celalalt parinte poate raspunde pentru fapta ilicita a copilului minor .
Raspunderea este solidara, aceea a parintilor si a copiilor minori .

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat