Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... procedura inlocuirii unui consilier local
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

procedura inlocuirii unui consilier local

care este procedura administrativa de inlocuire a unui consilier local exclus din partid?
1.constatarea prin HCL, a situatiei de incetare de drept a mandatului, inainte de expirarea duratei normale a acestuia,si declararea locului vacant.
2. Validarea, la propunerea comisiei de validare a consiliului local, prin HCL, a primului consilier supleant, inscris pe lista partidului politic, daca pana in acel moment, partidul confirma in scris, apartenenta la partid
3. depunerea juramantului de catre noul consilier validat:)