Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

accident rutier

buna ziua,
am nevoie de niste lamuriri.
in data de 6 ian. 2010, am avut un acident rutier, care s-a soldat cu o victima, adica unul dintre pasageri s-ia rupt clavicula.
toae bune si frumoase pana aseara, cand victima m-a sunat si a inceput sa ma ameninte ca are un certificat medico-legal si ca , daca nu i dau bani, "foloseste certificatul medico-legal"
mentionez ca, in ziua accidentului, dupa ce am fost consultati de medic, toti pasagerii autoturismului, nici unul nu a ramas spitalizat, iar la politie, toti au dat declaratie ca nu au patit nimic, si ca nu au nici o pretentie materiala sau de orice fel.
ce pot face ?
giurgiu_m_b, utilizator
Problema o puteţi trata in cadrul unui proces daca se declanşeaza. Depinde ]n mare masura ce scrie pe certificatul medical, data ;i ora cand a fost eliberat pentru ca este posibil ca pacientul d-voastra sa-si fi fracturat clavicula dupa plecarea de la spital ;i atunci este altceva.Ce asigurare aveţi ?
Asigurare RCA doar, si, certificatul medico-legal in mod sigur este scos dupa cel putin 1 zi de la accident
Nu cedat unui eventual santaj al partii vatatmate si nu ii dat sume de bani,pentru ca va incerca in continuare acelasi lucru.
Intai verificati continutul certificatului medico-legal si vedeti cate zile de ingrijiri medicale i-au fost acordate acesteia.
Eu cred , in conditiile relatarii dvs.,ca este vorba despre o incercare de santaj
in cazul in care intradevar exista un certificat medico-legal, care atesta vatamarile, ce se poate intampla?
din cele expuse de dvs.rezulta ca persoana in cauza a declarat la momentul accidentului ca nu a patit nimic si ca evenimentul rutier s-a incheiat prin incadrarea sa la accident cu avarii.
in acest caz,pasagerul cu pricina,poate sa formuleze plingere penala impotriva dvs.in termen de 2 luni,cu conditia ca sa se fi prezentat la spital si sa declare ca "fractura de clavicula" este urmare unui accident rutier.De acest lucru ma indoiesc intrucat daca era asa,medicul de garda era obligat sa anunte politia si atunci se faceau cercetari cu privire la accident,cercetare la fata locului si se intocmea dosar penal.
certificatul medico-legal invocat are rol de santaj.