Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Am cedat drepturile de autor asupra fotografiilor unei ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Am cedat drepturile de autor asupra fotografiilor unei reviste si fotografiile au fost trimise si la alta revista. E legal?

am facut poze pt click,am semnat un contract in care le cedez drepturi de autor.cineva fara acordul meu le-a trimis si la libertatea.cum ma pot apara in cazul unui proces?
daca ati cedat drepturile de autor, nu vad de ce ati mai raspunde dvs intr-un proces..
Legea nr.8/1996 privind dreptul de autor si drepturile conexe prevede la
Art. 86
(1) Dreptul autorului unei opere fotografice de a utiliza propria opera nu trebuie sa prejudicieze drepturile autorului operei de arta reproduse in opera fotografica.
(2) Drepturile patrimoniale asupra operei fotografice, care a fost creata in executarea unui contract individual de munca sau la comanda, se prezuma ca apartin, pentru o perioada de 3 ani, celui care angajeaza sau persoanei care a facut comanda, daca prin contract nu s-a prevazut altfel.
(3) Instrainarea negativului unei opere fotografice are ca efect transmiterea drepturilor patrimoniale ale titularului dreptului de autor asupra acesteia, daca prin contract nu s-a prevazut altfel
.
Daca nu ati prevazut in contract cele de mai sus, doar dvs sunteti titularul drepturilor patrimoniale de autor.