Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Executare silita
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Executare silita

Va rog sa-mi scrieti o parere.
Daca un imobil este pusa sub sechestru (vanzare prin licitatie) dar cartea funciara nu este in regula (niste cladiri nu sunt intabulate care sunt pe aceeasi teren) si unul dintre persoane care este trecut la sarcini din C.F. nu este de acord cu vanzarea imobilului, se poate duce la indeplinire vanzarea? A fost inaintat plingere impotriva Deciziei Biroului de Cadastru si Publicitate Imobiliara din cauza neregulilor.
Multumesc.
buna ziua!
un imobil pus sub sechestru asigurator, in principiu nu poate fi instrainat.
Multumesc pentru raspuns.
Deci sa inteleg bine, nici executorul nu poate vinde prin licitatie /
Salut,

Dincontra , executorul il poate executa daca el l-a pus sub sechestru , daca este pus sub sechestru asigurator poate fi vandut si acoperit debitul , in fine cred ca sunt necesare mai multe detalii pentru un raspuns adecvat.
Daca au depus plangere si plangere se solutineaza in favoarea reclamantilor atunci se schimba situatia.
Cu stima
Inainte de solutionarea plangerii, executorul poate executa sau trebuie sa astepte rezultatul solutionarii?
valorificarea bunurilor sechestrate se va putea face dupa obtinerea titlului executoriu.
dvs cine sunteti creditorul sau debitorul?