Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contributia (0.75%) pentru concedii medicale
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contributia (0.75%) pentru concedii medicale

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti si mie la ce se refera legea nr.399/30.10.2006 publicata in MO 901/06.11.2006, care aproba OUG 158/17.11.2005 cand printre alte modificari si completari, la punctul 3 spune:
"La art.4, alinniatul (2) va avea urmatorul cuprins:
(2) incepand cu data de 1 ianuarie 2006 (??), cota de contributie pentru concedii si indemnizatii, destinata exclusiv finantarii cheltuielilor cu plata drepturilor prevazuta de prezenta ordonanta de urgenta, este de 0.85%, aplicata la fondul de salarii sau,................."
Se nasc mai multe intrebari:
este o gresala?
se modifica cota de 0.75% cu 0.85%?
se recalculaza contributia pentru cele 10 luni ale anului 2006?
se refac declaratiile tranmise la CASMB
se fac declaratii rectificative la Administratia Financiara?
se vireaza diferentele lunare?
cine plateste majorarea de intarziere?? ca noi angajatorii nu avem nici-o vina?
de ce asa tarziu se modifica o contributie lunara si mai ales de ce retroactiv?
Cu multumiri.
Conform art. II din ORDONANTA DE URGENTA nr. 91 din 22 noiembrie 2006, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 958 din 28 noiembrie 2006, cota de contribuţie pentru concedii şi indemnizaţii de 0,85%, prevăzută la art. 4 alin. (1) şi (2) şi la art. 6 alin. (2), (5) şi (6) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurări sociale de sănătate, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, se aplica începând cu data de 1 ianuarie 2007. Pentru întregul an 2006, cota este de 0,75%.
Multumesc.
Cateva zile pana la aparitia OUG 91/22.11.2006/MO 958/28.11.2006, am fost nedumerita , mai ales ca cei de la Casa de Sanatate (locatia Nufarul din Calea Mosilor) mi-au spus ca raportarea declaratiei pentru luna noiembrie se va face cu cota de 0.85%. Apoi m-am edificat.