Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit control fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

control fiscal

am avut control in urma caruia mi-a s-a spus ca voi avea contol de fond.
s-au legat foarte mult de faptul ca am 2 masini pentru folosite de administrator,de fapt mi-au spus ca pentru masinile respective amortizarea nu trebuie sa o calculez lunat si trebuie sa o duc toata intr-o luna pe cheltuiala, mie nu mi se pare corect
o alta anomalie am o barca foslosita pt. diverse ocazii , la care calculez amortizare nedeductibila luna de luna mi s-a spus ca trebuie sa de asemnea sa o duc pe cheltuiala toata odata , ce spuneti ?
sigur n-ati inteles gresit ? activele de care ati pomenit sint active amortizabile si ... se amortizeaza dupa regulile stiute
Ati avut control de la ce institutie ? Si urmare "controlului"ce act au intocmit ?
Au semnat in registrul unic de control ?
Legat de imobilizarile corporale :
- barca ce rol are , in raport cu obiectul de activitate al firmei ?
- cele 2 masini - sunt autoturisme, sau autovehicule destinate in exclusivitate transportului de bunuri ?
Vedeti ca - o data cu introducerea impozitului minim - s-au introdus si restrictii de deductibilitate legate de mijloacele de transport. Poate ca s-au "ïnspirat" din acestea si nu este obligatoriu sa aiba dreptate.
Pentru d-na Magda, sigur nu am inteles gresit, masinile sunt folosite de administrator , una a fost achizitionata in decembrie dupa ce s-a incheiat un leasing operational, mentionez ca nu i-am dedus tva-ul ci l-am inclus in valoarea masinii si acum voi incepe sa-i calculez amortizarea conform catalogului de mijloace fixe ( nu srie nicaieri ca amortizarea este nedeductibila ci doar cheltuielile cu reparatia si intretinerea dar acum pers. respective m-au pus pe ganduri spunandu-mi ca de fapt trebuie platit impozit profit si impozit pe dividende pentru achizitia respectiva ) iar a doua masina este achizitionata prin leasing financiar si o amortizez lunar
Pt d-nul Florin, ma scuzati dar sincer nu stiu bine cum se numeste instiutia dar mi-au spus ca vor sa vada cum am calculat impozitul pe profit, daca am respectat deductibilitatea cheltuielilor in raport cu veniturile si in urma constatarilor facute vor face adresa catre directia financiara sa imi timita control de fond
- au semnat in registrul unic de control si ca act au intocmit o nota in care au scris doar ca au facut o verificare in data de .......si ce profituri contabile si fiscale am avut pe ultimii trei ani, nu au facut referire la ce au verificat ( verificarea s-a facut doar la nivel de balanta si s-au axat pe mijloacele fixe) si au luat balanta la decembrie
- barca este folosita de patron, nu obtin venituri, o amortizez conform catalog dar o consider chelt. nedeductibila, nu calculez ipmozit pe dividende pt. ea
- masinile sunt masini din categoria celor de lux folosite de patron pentru deplasarile de afaceri, cheltuiala cu combustibilul o consider nedeductibila, reparatiile la fel la una din ele vor fi nedeductibile dar pt.amortizare nu stiu unde scrie ca este nedeductibila
sper ca m-am facut inteleasa si imi acordati o mica consultanta :)
Daca au scris in registrul unic, puteti citi in el institutia care va controlat. Din cate ne spuneti ar putea fi vorba de falsi inspectori. Le-ati oferit ceva la negru pentru deranj?
amortizarea este cheltuiala deductibila , daca activul respectiv este utilizat in scopul obtinerii de venituri
Din cum ati spus ,observ ca aplicati corect prevederile privitoare la deductibilitatea cheltuielilor .
Este o prevedere in codul fiscal :
Se consideră dividend din punct de vedere fiscal şi se supune aceluiaşi regim fiscal ca veniturile din dividende:

- suma plătită de o persoană juridică pentru bunurile sau serviciile achiziţionate de la un participant la persoana juridică peste preţul pieţei pentru astfel de bunuri şi/sau servicii, dacă suma respectivă nu a făcut obiectul impunerii la primitor cu impozitul pe venit sau pe profit;

- suma plătită de o persoană juridică pentru bunurile sau serviciile furnizate în favoarea unui participant la persoana juridică, dacă plata este făcută de către persoana juridică în folosul personal al acestuia.

de la art 7 .
Probabil in baza acesteia au apreciat ca n-ar fi oportuna achizitia pe firma a acelor bunuri
Mai spun ca notiunea de "masina de lux" nu este definita in codul fiscal .
Trebuie vazut cum vor scrie totusi raportul de inspectie sau cum se vor derula "ostilitatile " - asa pe prezumtii e dificil de tras concluzii
Ne tineti la curent cu ce se mai intimpla .