Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita administrator firma
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita administrator firma

buna seara!
este corect ca administratorul unui srl sa fie executat silit pentru datoriile firmei catre stat?
mentionez ca nu s-a declansat procedura falimentului si nu exista vreo sentinta judecatoreasca de atragere a raspunderii.
multumesc anticipat!
La modul general, nu este posibil...dar "stricto sensu"...raportat la situatia concreta, posibil...depinde.
Aveti posibilitatea formularii in termen legal a unei contestatii la executarea silita.
V-a fost comunicat titlul executoriu?
da, in urmatoarele conditii:

1. societatea debitoare sa fi fost declarata insolvabila, conform OMP nr. 447/2007 pentru aprobarea Procedurii privind declararea starii de insolvabilitate a debitorilor persoane fizice sau juridice.

2. administratia financiara sa fi emis o decizie de atragere a raspunderii solidare, in conformitate cu prevederile art. 27-28 din OG nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, coroborat cu Ordinul nr. 560/2005.