Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ajutati o mama vaduva si fara copil sa si vada macar ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ajutati o mama vaduva si fara copil sa si vada macar nepoata!!!!

problema este deosebita si din pacate si arzatoare.deci daca parintii au divortat,minora (sub 10 ani)a fost incredintata mamei desi....ma rog,si tatal decedeaza,mama minorei doreste sa rupa legaturile cu familia tatalui mai ales ca tatal lasa in urma lui o suma impresionanta de bani; cum poate familia din partea tatalui sa participe la viata micutei si mai ales sa poata controla o mama care nu vede decat bani si alti barbati in fata ochilor?
dupa ce tatal a decedat bunica a incercat sa obtina drepturile de vizitare pe care le a avut fiul ei,respectiv tatal minorei ,prin hotararea de divort.initial instanta a hotarat ca asa ramane insa mama copilei a facut recurs si i a luat aproape toate drepturile bunicii.acum dupa apel ce se mai poate face?minora este foarte iubita si iubeste si ea tare mult familia tatalui ei insa nu are voie sa tina legatura cu ei.este chiar pedepsita de catre mama daca o face.ce se poate face? ma tem ca acest copil nu va avea nici ce imbraca nici ce incalta cand va ajunge la majorat desi tatal i a lasat o suma impresionanta.
daca aveti dovezi care sa intareasca banuiala dvs. puteti cere custodia fetitei sau restrangerea drepturilor mamei asupra averii fetitei
Proces,ancheta sociala...iar in urma acestora se stabilesc conditiile in care creste acel copil,iar daca acestea sunt precare...aveti sanse.
daca aceste conditii sunt bune...nu prea va ramane decat sa incercati sa va intelegeti cu mama acesteia.:)
pai din pacate nu prea e posibila o ancheta sociala adevarata; este ca la noi in Romania,in momentul in care se decid in sfarsit sa faca o vizita la domiciliul copilei mama este anuntata. asa ca fae si ea ordine baga gunoiul sub covor si poate ca il trimite pe concubin sa se joace pe afara ca sa faca si pe indurerata,nu stiu ce idei ii mai vin.....oricum instanta care in prima faza i a acordat bunicii aceleasi drepturi de vizitare ca si tatalui acum decedat de 13 luni,i a luat aceste drepturi lasandu i doar cateva zile pe an. asta si in plus atitudinea mamei fata de copila vor face in curand ca fetita sa nu mai stie cine i a fost tata.caci mama ii explica ca respectivul care ii este prieten are grija de ele si e tatal desi individul nici macar nu lucreaza.si ca sa fie totul mai cu motz copila este in clasa a-I- a si este dezastru la invatatura,pentru ca mama lucreaza ffff mult ca sa se poata intretine (sunt 3 persoane caci baiatul -prietenul nu lucreaza)si nici nu profita de bunavointa si dragostea rudelor din partea tatalui care ar putea o ajuta cu fetitza...cam asta e situatia....si de negocieri cu mama nici macar nu poate fi vorba caci e cam sarita si nu e o persoana de cuvant;daca promite ceva nu inseamna ca se va tine de cuvant. si cred ca nici nu si iubeste copila asa cum sustine ci doar se foloseste de ea pentru a profita de banii ei si pentru a se razbuna pe rudele fostului ei sot. nu stiu,ma gandesc si eu.....tare as vrea sa poata fi facut ceva pentru copila asta caci ea nu e vinovata ca s a nascut din asa mama.....
Ancheta sociala, plangere la Directia pentru Protectia copilului...Daca se dovedeste ceea ce spuneti dvs. poate fi decazuta din drepturile parintesti...