avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 779 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... constructorul in insolventa, eu pe drumuri
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

constructorul in insolventa, eu pe drumuri

am achitat avans, rata si iar rata... apartamentul nu este finalizat, n-am facut contractul autentic. proprietarul/constructor a intrat in procedura simplificata a falimentului.
ce pot sa fac? pot sa fac cerere de admitere a creantelor pentru sumele platite?
multumesc foarte mult
Cel mai recent răspuns: CI Ioana Butan , Avocat 10:34, 25 Februarie 2010
aveti posibilitatea inscrierii la masa credala cu toate sumele achitate pina in prezent. adunarea creditorilor poate solicita atragerea raspunderii administratorului societatii pentru situatia in care se gaseste firma.
multumesc mult.
timbrez cu 120 lei si 0.3?
luati legatura cu lichidatorul si vedeti pina la ce data se face inscrierea la masa credala si apoi faceti cererea.
am gasit dosarul pe portal, data e 22.03.2010.
nu stiu daca taxa e 120 sau 39...
trebuie sa platiti taxa de timbru de 120 ron
Luati legatura cu lichidatorul pentru ca exista un termen limita in care dvs puteti depune cerere de inscriere la masa credala si sa nu pierdeti acest termen.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Taxa timbru si timbru judiciar sunt fixe? Andrei T Andrei T cererea de somatie de plata adresata instantei trebuie timbrata cu taxa timbru si timbru judiciar. valoarea acestor doua taxe nu este fixa? (39 lei, respectiv ... (vezi toată discuția)
Litigiu de munca in instanta madalina85 madalina85 BUna ziua! Am dat firma la care am lucrat in judecata pentru neplata drepturilor salariale. Am inteles cum ca intre timp firma ar fi dat faliment. Vreau sa ... (vezi toată discuția)