Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de doi ani constituie vechime in camoul muncii sau nu ?

concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de doi ani constituie vechime in campul muncii sau nu
Potrivit art. 18 alin. 7 din OUG 148/2005:
"Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta."
redvelvet, utilizator
Aliniatul (7) la art.18 la OUG nr.148/2005 este introdus prin Legea nr.7/2007 si opereaza pentru viitor ( in anul 2006 nu a constituit vechime, abia din ianuarie 2007 este considerata vechime)
dar perioada de somaj se considera vechime?la calculul sporului de vechime?
Perioada de somaj se considera stagiu asimilat.