avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de doi ani constituie vechime in camoul muncii sau nu ?

concediu pentru ingrijirea copilului pana la varsta de doi ani constituie vechime in campul muncii sau nu
Cel mai recent răspuns: Nicoleta Ilea , Consultant resurse umane 20:34, 25 Februarie 2010
Potrivit art. 18 alin. 7 din OUG 148/2005:
"Perioada concediului pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau de pana la 3 ani in cazul copilului cu handicap constituie vechime in munca si in serviciu, care se are in vedere la stabilirea drepturilor ce se acorda in raport cu aceasta."
Ultima modificare: Miercuri, 24 Februarie 2010
redvelvet, utilizator
Aliniatul (7) la art.18 la OUG nr.148/2005 este introdus prin Legea nr.7/2007 si opereaza pentru viitor ( in anul 2006 nu a constituit vechime, abia din ianuarie 2007 este considerata vechime)
dar perioada de somaj se considera vechime?la calculul sporului de vechime?
Perioada de somaj se considera stagiu asimilat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil-vechime in munca cocuta1973 cocuta1973 Concediul pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani se considera sau nu vechime in munca ( pt calcul spor vechime)?? (vezi toată discuția)
concediu crestere copil - se considera vechime in munca? irinel iordan irinel iordan buna seara, am doi copii nascuti in oct. 2000 si febr. 2004. pt. primul mi se ia in calcul concediul de doi ani la calcularea sporului de vechime, iar pentru ... (vezi toată discuția)
Vechime in munca bursucica bursucica Buna ziua! As dori sa stiu daca concediul de cresterea copilului este considerat vechime in munca in conditiile in care am fost angajata pe perioada ... (vezi toată discuția)