avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul varsta pensie cu reducere datorata grupei II
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul varsta pensie cu reducere datorata grupei II

Va rog foarte frumos sa ma ajutati cu calcularea varstei de pensionare pt. limita de varsta (cand poate iesi la pensie) cu reducerea varstei standard datorata grupei II:

- Barbat
- data nasterii: 05 mai 1950
- armata: 1 an si 6 luni
- vechime pana in prezent: 38 ani si 6 luni: (din care 12 ani si 4 luni cu grupa II)

Poate beneficia de pensie anticipata sau anticipata partial?

Cu stima,
Ramona Ursache
Cel mai recent răspuns: petronici2000 , utilizator 15:10, 1 Martie 2010
1. Poate beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu mai 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu noiembrie 2012, respectiv la implinirea varstei de 62 ani si 6 luni.

2. Nu poate beneficia de pensie anticipata deoarece, pentru asta, ii este necesar un stagiu de cotizare de minim 45 de ani.
Multumesc Mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calculul pensiei CAMELIA JIMAN CAMELIA JIMAN VIN CU O INTREBARE LA DUMNEAVOASTRA AM 32DE ANI MUNCITI DINTRE CARE 19 IN GRUPA 2 AVAND IN VEDERE CA SANT NASCUT IN APRILIE 1950.CAND POT IESI LA PENSIE (vezi toată discuția)
La ce varsta pot iesi la pensie? lorik21 lorik21 Tatal meu este nascut pe 05 martie 1950. In cartea de munca apar urmatoarele informatii: -> iunie 1969 - febr 1970, conditii normale de lucru (fara nici o ... (vezi toată discuția)
Pensie juli_21 juli_21 buna ziua, Sunt nascut in 06.07.1950.Am vechime in munca 35 ani, din care 19 ani si 9 luni si 13 zile in grupa II.va rog sa imi spuneti cand pot iesi la ... (vezi toată discuția)