Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calcul varsta pensie cu reducere datorata grupei II
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calcul varsta pensie cu reducere datorata grupei II

Va rog foarte frumos sa ma ajutati cu calcularea varstei de pensionare pt. limita de varsta (cand poate iesi la pensie) cu reducerea varstei standard datorata grupei II:

- Barbat
- data nasterii: 05 mai 1950
- armata: 1 an si 6 luni
- vechime pana in prezent: 38 ani si 6 luni: (din care 12 ani si 4 luni cu grupa II)

Poate beneficia de pensie anticipata sau anticipata partial?

Cu stima,
Ramona Ursache
1. Poate beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu mai 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu noiembrie 2012, respectiv la implinirea varstei de 62 ani si 6 luni.

2. Nu poate beneficia de pensie anticipata deoarece, pentru asta, ii este necesar un stagiu de cotizare de minim 45 de ani.
Multumesc Mult