Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculul pensiei

VIN CU O INTREBARE LA DUMNEAVOASTRA
AM 32DE ANI MUNCITI DINTRE CARE 19 IN GRUPA 2 AVAND IN VEDERE CA SANT NASCUT IN APRILIE 1950.CAND POT IESI LA PENSIE
1. Daca sunteti femeie puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu septembrie 2003, respectiv la implinirea varstei de 53 ani si 5 luni;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu septembrie 2004, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 5 luni.

2. Daca sunteti barbat puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu aprilie 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu aprilie 2011, respectiv la implinirea varstei de 61 ani.