avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 723 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculul pensiei
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculul pensiei

VIN CU O INTREBARE LA DUMNEAVOASTRA
AM 32DE ANI MUNCITI DINTRE CARE 19 IN GRUPA 2 AVAND IN VEDERE CA SANT NASCUT IN APRILIE 1950.CAND POT IESI LA PENSIE
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 19:19, 4 Mai 2010
1. Daca sunteti femeie puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu septembrie 2003, respectiv la implinirea varstei de 53 ani si 5 luni;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu septembrie 2004, respectiv la implinirea varstei de 54 ani si 5 luni.

2. Daca sunteti barbat puteti beneficia de:
- pensie anticipata partiala incepand cu aprilie 2010, respectiv la implinirea varstei de 60 ani;
- pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstei standard de pensionare, pentru activitate dasfasurata in conditii deosebite de munca, incepand cu aprilie 2011, respectiv la implinirea varstei de 61 ani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul varsta pensie cu reducere datorata grupei ii petronici2000 petronici2000 Va rog foarte frumos sa ma ajutati cu calcularea varstei de pensionare pt. limita de varsta (cand poate iesi la pensie) cu reducerea varstei standard ... (vezi toată discuția)
Pensie juli_21 juli_21 buna ziua, Sunt nascut in 06.07.1950.Am vechime in munca 35 ani, din care 19 ani si 9 luni si 13 zile in grupa II.va rog sa imi spuneti cand pot iesi la ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata gaba gaba Buna ziua, Intrebarea mea este daca un barbat nascut in iunie1954 care are 35 ani de munca din care 23 in grupa II, poate solicita deja pensionarea ... (vezi toată discuția)