Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... copil cu pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

copil cu pensie de urmas

copilul meu are pensie de urmas de pe urma tatalui sau.as dori sa stiu daca invata in italia mai poate lua pensia de urmas?pot adeveri prin adeverinta de elev faptul ca invata acolo?acum are 13 ani.
Potrivit dispozitiilor art. 66 din Legea nr. 19/2000, cu completarile si modificarile ulterioare, copiii au dreptul la pensie de urmas:
a) pana la varsta de 16 ani;
b) daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani;
c) pe toata durata invaliditatii de orice grad, daca aceasta s-a ivit in perioada in care se aflau in una dintre situatiile prevazute la lit. a) sau b).

Ordinul nr. 129/2008 MMFES pentru modificarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare, aprobate prin Ordinul ministrului muncii si solidaritatii sociale nr. 340/2001, prevede ca “pensia de urmas reglementata la art. 66 lit. b) din lege se acorda copiilor daca isi continua studiile intr-o forma de invatamant organizata potrivit legii, indiferent de nivelul ei, pana la terminarea acestora, fara a depasi varsta de 26 de ani."