Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... amenda rutiera poate fi piedica in calea infiintarii ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

amenda rutiera poate fi piedica in calea infiintarii pfa?

buna seara!
am primit niste amenzi de la politia rutiera si am refuzat sa le platesc dar vreau sa imi infintez un PFA si vreau sa stiu ca daca exista vreo metoda sa ma constranga ca sa le platesc?
Amenzile respective au fost comunicate Administratiei Financiare/ Serviciul de taxe si impozite din localitatea in care locuiti. In momentul in care veti avea nevoie de o adeverinta/certificat de la aceasta institutie, eliberarea acesteia va va putea fi refuzata pana cand va veti achita/plati datoriile cu care figurati inregistrat sau, in cuprinsul adeverintei/certificatului respectiv vor fi inscrise aceste datorii.
In cat timp se prescriu acele amenzi?
Va multumesc!
3 ani daca nu va incunostiinteaza inainte de implinirea celor 3 ani.daca o fac se prelungeste cu inca 3 ani.
asa stiu eu