Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa ceruta de administratorul societatii sau de ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa ceruta de administratorul societatii sau de DGFP ?

O societate are datorii la DGFPaproape de 30.000-administratorl doreste sa ceara insolventa societatii pe care o are.insa inspectorul de la finantele publice care a si sechestrat bunuri si le-a scos la licitatie,insa nu s-au vandut,a spus ca cere el insolventa societatii...Intrebarea este:
Cum este mai bine...sa ceara insolventa administratorul,sau DGFP?Doresc sa mentionez ca administratorul nu are nici un bun pe numele lui.
In primul rand trebuie sa lamurim problema debitului. Cuantumul acestuia este de 30.000 Ron sau " aproape " 30.000 Ron ? Ce intelegeti dumneavoastra prin "aproape ".
Cat priveste intrebarea dumneavoastra, legea insolventei prevede obligatia administratorului de a solicita deschiderea acestei proceduri in conditiile in care societatea inregistreaza mai multe luni la rand pierderi iar continuarea activitatii acesteia iar marii aceste pierderi. Nerespectarea acestei dispozitii legale poate atrage raspunderea administratorului.
Deci, d.p.m.d.v. cel mai bine ar fi ca administratorul sa solicite acest lucru.
Deschiderea procedurii insolventei suspenda de drept toate actiunile incepute impotriva societatii respective, lucru pe care cei de la DGFP nu il stiu foarte bine insa, nu il doresc.
datoria este de aproximativ 26.000 de ron
Buna ziua,

Debitorul poate solicita deschiderea procedurii in situatia de insolventa iminenta (vezi art.27, alin.(2) din Legea 86/2006.
legalmgm a scris:

Buna ziua,

Debitorul poate solicita deschiderea procedurii in situatia de insolventa iminenta (vezi art.27, alin.(2) din Legea 86/2006.

multumesc