Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cate ture de noapte ?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cate ture de noapte ?

este legal ca o salariata care lucreaza in ture sa fie pusa pe grafic consecutiv 4 ture de noapte ?
Poate Comitetul Director sa decida ca un angajat sa efectueze doar schimbul 3 sau doar sch.1, asta in timp ce in cim este prevazut ca lucreaza in ture?! Nu s-ar incalca principiul egalitatii de sanse si de tratament, stipulat in legislatie?!
Nu asta am vrut sa spun. Comitetul director aproba numarul minim de zile in care un salariat trebuie sa lucreze in toate cele trei ture pentru a primi sporul de ture de 15% la salariul de baza (bunaoara la noi s-a stabilit sa se lucreze cel putin cate 3 zile turaII si 3 zile tura III si bineinteles 3 zile tura I)