Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva intracomunitar -produse ortodontie
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva intracomunitar -produse ortodontie

buna ziua ,
am o mare rugaminte , daca ma poate ajuta cineva.La un cabinet stomatologic profilat pe servicii de ortodontie , facem achizitii de aparate dentare , provenite din achizitii intracomunitare.Aceste aparate sunt livrate pe teritoriul tarii in cadrul serviciilor prestate de cabinet. Care este cota de tva care se aplica la aceste produse ? Fac parte din cele la care se aplica prevederile art.140 (2) lit c , respectiv 9% sau trebuie sa le taxez cu 19%.As avea rugamintea sa-mi dati cateva sfaturi
ART. 141
(1) Următoarele operaţiuni de interes general sunt scutite de taxă:

Scutiri pentru operaţiuni din interiorul ţării
b) prestările de servicii efectuate în cadrul profesiunii lor de către stomatologi şi tehnicieni dentari, precum şi livrarea de proteze dentare efectuată de stomatologi şi de tehnicieni dentari;
multumesc mult pentru raspuns , dar am o indoiala :aceste produse corecteaza nu sunt proteze dentare si stiti cum este daca gasesti un toma nu te salveaza nimeni