Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general calculul coef.K in comertul cu amanuntul
Discuție deschisă în Contabilitate în general

calculul coef.K in comertul cu amanuntul

O S.C. cu obiect de activitate comertul cu amanuntul, are in gestiune atat marfuri cu tva 19% cat si marfuri cu tva 9% (evidenta se tine pe analitice aferente fiecarei cote de tva si la pretul de vanzare cu amanuntul ). Cum este mai corect sa se calculeze coeficientul K :
- la nivelul conturilor sintetice 371,378,4428 , apoi facand descarcarea in functie de vanzarile fiecarei categorii de marfa ?
- sau calculind cate un K pentru fiecare analitic ( avand practic deci 2 cote K) ?

In multe monografii si articole de specialitate, despre descarcarea gestiunii de marfa cu amanuntul , se arata ca, coef.K se inmulteste cu valoarea bunurilor iesite din gestiune ( rulaj creditor ct.707) din luna respectiva.....de curand am aflat (tot de pe un forum, nu stiu daca acesta) ca ,coef. K se inmulteste cu total rulaje creditoare ct 707 , apoi facandu-se diferenta dintre suma rezultata si rd378 , pentru a se stabili adaosul aferent iesirilor din luna. Care este varianta corecta ?
Coeficientul nu are in vedere TVA , deci nici cota de TVA. Dar gestiunile tinute in functie de cota aceasta pot avea cote diferite de adaos comercial, rulaje diferite (spre exemplu sa nu aiba sold zilnic) . Daca doriti sa aveti o informare fidela, diferentiata in functie de gestiuni si desigur de interes, puteti calcula coeficienti diferiti. Cum la fel de bine puteti calcula si un singur coeficient. Nu uitati - K-ul este o conventie - la o gestiune goala tot adaosul comercial a fost inregistrat pe cheltuieli.