Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit anticipat SRL 2010
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit anticipat SRL 2010

Buna ziua,

In decursul anului 2009, am platit pentru SRL-ul detinut un impozit forfetar corespunzator celei de-a doua transe 52.001->215.000 adica 4300 ron, raportat la numarul de luni din 2009.

In anul 2009 cifra de afaceri a scazut considerabil incadrandu-ma in prima transa adica 0->52.000 si un impozit fofetar de 2200 ron.

INTREBARE: Ce valoare va avea impozitul anticipat ce se va plati in 2010, avand in vedere ca firma Sigur va fi pe pierdere , iar cifra de afaceri se va incada cu siguranta in prima transa, adica 0->52.000 ron.

Va multumesc.
malamut a scris:

Nu se mai plateste impozit anticipat. =D>

:wave:
s-a luat o decizie ? sau tot vorbe ?
Va multumesc tuturor de veste, acum 3 ore am auzit si eu ceva pe Tv!
Se pare ca intr-adevar nu s-ar mai plati impozitul anticipat!=D>

In cazul asta :D, :D, :">, ce voi plati? Forfetarul aferent CA din 2009 adica prima transa? , sau impozitul pe profit dc e mai mare decat forfetarul?

Va multumesc!
Ramane cum am stabilit. Ca sa citez din autori in viata.
Pai daca tocmai premierul a spus acest lucru - dv. va mai indoiti de ceva ?
Recititi citatul din Georges Brassens (prin bunavointa @malamut), faceti aplicarea lui in contextul dat si revizuiti-va atitudinea . In sensul exprimarii unei opinii pozitive, cu grad mare de probabilitate de a fi corecte. :oops:

Monitorul Oficial este plictisitor. Si prea rigid. Trebuie sa ne dezmortim si noi cu vorbe anticipate.