Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Construire de apartamente pe imobil ipotecat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Construire de apartamente pe imobil ipotecat

Am un teren pe care se afla o constructie compusa din 3 apartamente. Acest imobil l-am pus garantie pt un credit bancar. Ulterior am obtinut o autorizatie de supraetajare pe care am executat-o, apartamentele rezultate vanzandu-le prin promisiuni de vanzare-cumparare, cumparatori mutandu-se in ele. Banca nu mi-a instituit interdictie de construire si nici nu mi-a impus in contractul de credit sa cesionez autorizatia de constructie. in cazul in care ajung in executare silita cumparatorii vor putea cere validarea promisiunilor de vanzare cu servitute asupra terenului(cu plata unei sume pt servitute eventual)? Mentionez ca am adus imbunatatiri imobilelor puse in garantie.
Poate banca invoca accesiunea imobiliara? Daca da cum se vor fixa despagubirile? Ce sanse sunt pt validarea promisiunilor de vanzare in conditiile mentionate mai sus?
buna ziua!
Art. 1777. Ipoteca se întinde asupra tuturor amelioratiilor survenite în urma constituirii imobilului ipotecat.
nu stiu cum ati promis spre vanzare fara a avea acordul bancii creditoare.
Nu exista o portita legala prin faptul ca nu am interdictie de construire si nici obligatia de a cesiona autorizatia in favoarea bancii?
:)
va recomand sa va cititi clauzele din contractul de ipoteca cu mai multa atentie.
o sa vedeti ca aveti o serie de interdictii de grevare, de ipotecare, de alipire, dezmembrare...