Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant 31.12.2009
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant 31.12.2009

Buna ziua.
Daca am depus 101 pana pe 25 februarie 2010 trebuie sa depun si bilantul de la 31 decembrie 2009 pana pe 28 februarie 2010?
Si acesta poate fi semnat de administrator si contabil sef angajat sau numai de contabil expert si consultant fiscal?
Am auzit ca poate fi semnat numai de contabil expert si consultant fiscal numai ca nu gasesc legea unde sa scrie in lege.
:((
Am uitat sa specific ca la 101 e pusa scadenta pe 25.04.2010.
Termenul de depunere pentru bilant este 150 zile de la incheierea ex.financiar pentru soc comerciale .
Bilantul se depune semnat de administrator si de conducatorul. comp contabil (angajat cu contract de munca si avand studii superioare) sau admin.si expert contabil membru ceccar.
Despre declaratia 101:inteleg ca ati depus-o pe 25.02, dar termenul era 25.o4 ?
:offtopic:
va rog sa evitati postarea mesajelor consecutive
Magda Staicu, Consultant fiscal
Da am depus declaratia 101 pe 25.02.2010 dar la scadenta la sfarsit e trecut 25.04.2010.
Am crezut ca atunci trebuie depusa.
Situatiile Financiare trebuie depuse in interval de 15 zile de la aprobarea lor in AGA, dar nu mai tarziu de termenul limita (cele 150 zile in cazul Dvs.).

Succes!
De precizat este facptul ca pentru societatile mici nu este nevoie ca declaratia 101 sa fie certificata de un consultant fiscal.