avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... pot beneficia de drepturile stabilite prin legea nr. ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

pot beneficia de drepturile stabilite prin legea nr. 221/2009 sau nu?


daca am dezagreat "dictatura comunista" inca din copilarie, daca am refuzat sa fiu pionier si u.t.c.-ist, daca am refuzat sa particip la garzi, asa zise "patriotice", daca mi s-au desfacut contracte de munca din astfel de motive, daca in anul 1978 am fost condamnat la 3 ani inchisoare pentru refuzul serviciului militar si i-am executat, daca mi s-au facut perchezitii domiciliare, daca amenintat de securitate am "disparut" timp de 5 ani pentru a evita un nou ordin de incorporare si deci o noua condamnare, daca am fost urmarit politic (cu dosar la c.n.s.a.s.), daca am refuzat sa semnez referendumul asa zis "pentru pace", daca din aceste motive reprezentantii dictaturii (inclusiv cei judeteni) au refuzat sa-mi acorde locuinta contrar criteriilor stabilite de dinsii, etc., pot beneficia de drepturile stabilite prin legea nr. 221/2009 sau nu? -multumesc.
Cel mai recent răspuns: dmh , utilizator 09:23, 5 Aprilie 2010
Puteti beneficia de prevederile legii nr.221/2009 numai in ceea ce priveste
- ati fost urmarot politic cu dosar
- luare de masuri administrative impotriva dumneavoastra in ceea ce priveste locuinta.

Aceasta ar fi concluzia din ceea ce ati spus dumneavoastra la acest moment insa este nevoie de studierea actelor pentru a se stabili in concret daca intrati sau nu sub incidenta acetui act normativ.
irinamayer a scris:

Puteti beneficia de prevederile legii nr.221/2009 numai in ceea ce priveste
- ati fost urmarot politic cu dosar
- luare de masuri administrative impotriva dumneavoastra in ceea ce priveste locuinta.

Aceasta ar fi concluzia din ceea ce ati spus dumneavoastra la acest moment insa este nevoie de studierea actelor pentru a se stabili in concret daca intrati sau nu sub incidenta acetui act normativ.

-cum, "condamnarea" nu se ia in considerare?
Daca ati fost condamnat politic, in sensul ca ati savarsit acte impotriva comunismului sau ati savarsit infractiunile prevazute in mod expres in Legea 221/2009, fara nici o problema instanta investita de d-tra va dispune in consecinta.
Dar nu cred ca veti fi despagubit pentru ca ati refuzat sa efectuati stagiul militar.
Condamnarea de care ati vorbit dumneavoastra nu se incadreaza in niciuna din situatiile prevazute de legea nr. 221/2009
MOLOMAN GEORGE a scris:

Daca ati fost condamnat politic, in sensul ca ati savarsit acte impotriva comunismului sau ati savarsit infractiunile prevazute in mod expres in Legea 221/2009, fara nici o problema instanta investita de d-tra va dispune in consecinta.
Dar nu cred ca veti fi despagubit pentru ca ati refuzat sa efectuati stagiul militar.

- in conformitate cu legea nr. 14/1972, armata romana avea sarcina sa apere nu numai patria, ci si dictatura (cu aceasta mentalitate legiferata, armata romana a ajuns in Revolutia din Decembrie 1989, sa scoata chiar si tancurile, nu impotriva unor dusmani, ci impotriva propriului sau popor). :(( Iata de ce noi, cei care n-am vrut sa devenim complici ai dictaturii, aveam toate motivele sa refuzam si asazisul "serviciu militar" si am facut-o, indiferent de consecinte =D> . Nu este o discriminare rusinoasa pentru justitia romana sa ne considere si in prezent (2010), niste "infractori de drept comun", asa cum a cerut Procurorul General al Romaniei si in consecinta a decis Inalta Curte? :hammer:
Ultima modificare: Marți, 30 Martie 2010
dmh, utilizator

Alte discuții în legătură

Decizia nr. 32/2009 - iccj dmh dmh -as vrea sa stiu daca vi se pare corect ca niste cetateni romani, Martori ai lui Iehova, care pe vremea dictaturii au refuzat serviciul militar din motive de ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de drepturile stabilite prin legea nr. 221/2009 sau nu? dmh dmh daca am dezagreat "dictatura comunista" inca din copilarie, daca am refuzat sa fiu pionier si u.t.c.-ist, daca am refuzat sa particip la garzi, asa zise ... (vezi toată discuția)
Azil politic in romania delphinul delphinul Buna ziua.sunt cetatean din republica moldova.Acolo la initiativa presedintelui comunist mi sa intentat un dosar penal pentru inselaciune.Pe acest dosar mai ... (vezi toată discuția)