avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu odihna cadre didactice
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu odihna cadre didactice

Va rog frumos, daca stie cineva care este varianta corecta.
Sunt cadru didactic la Universitatea de Medicina si Farmacie si am primit integrare clinica, adica 50% norma intr-un spital. Cei de la spital mi-au platit concediul de odihna in fiecare an si am beneficiat si de tichete de masa pana in anul 2009 cand s-a schimbat jurista. In concluzie, nu mi se plateste concediul de odihna si nu primim nici tichete de masa. Justificarea lor fiind o lege
din 1992 care nu a fost abrogata atunci cand a aparut noul cod al muncii. Dar de ce nu a ales sa ne permita plata concediului de odihna conform codului muncii care spune ca avem aceleasi drepturi
ca cei cu norma intrega.
Deci, cand plec in concediu de la UMF cei de la spital imi dau concediu fara plata.
Cel mai recent răspuns: ALEX MARIA , utilizator 14:08, 28 Februarie 2010
1. Jurista care spune asa ceva se descalifica. Nu a citit Codul muncii pana la capat:
Art. 298. - (1) Prezentul cod intra in vigoare la data de 1 martie 2003.
(2) Pe data intrarii in vigoare a prezentului cod se abroga:
...
- orice alte dispozitii contrare.

2. Faceti cate o sesizare la Ministerul Educatiei si la Ministerul Muncii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Februarie 2010
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
MULTUMESC FRUMOS PENTRU PROMPTITUDINE SI SOLUTIE.
In cazul bonurilor de masa ramane la latitudinea managerului sau nu se poate sa primim de la spital.

Alex Maria
Cred ca este vorba despre HG nr.250/1992 privind concediul de odihna şi alte concedii ale salariatilor din administratia publica, din regiile autonome cu specific deosebit şi din unitatile bugetare ... neabrogata
Pana la urma s-ar putea sa fie conform legii sa nu se plateasca concediul de odihna de la spital???

Si daca exista doua legi care se contrazic de ce trebuie sa fie aleasa cea in care nu suntem platiti atat timp cat perfect legal este si sa fim platiti pe durata concediului..........

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Preot angajat la cumul- zile concediu de odihna scoalahomocea scoalahomocea Am urmatoarea problema la o scoala. Preotul este incadrat la cumul, avand 9 ore in incadrare(0,50 norma). Conform normelor metodologice nr. 34.232/9.06.1998 ... (vezi toată discuția)
Plată concediu de odihnă ? cain2k cain2k Bună seara, Luna aceasta, un coleg din departament nu a primit drepturile salariale din luna iulie, pe motiv că mai este angajat pe baza unui contract de ... (vezi toată discuția)
Plata concediului de odihnă stat+privat FinlandDream FinlandDream Va rog sa -mi spuneti ce se intâmplă în cazul în care CIM-ul de baza este la privat și cumulez la stat? Voi primi banii pentru CO de la stat? (vezi toată discuția)