Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Reintegrare functionar public - director executiv
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Reintegrare functionar public - director executiv

Buna ziua, as dori sa ma sprijiniti in urmatoarea speta:

In 14.02.2009 am obtinut hotarare definitiva si irevocabila ICCJ prin care se dispune reinegrarea in functia publica de conducere de director executiv din data de 01.07.2008 cu plata salariilor retroactiv pana la reintegrarea efectiva.
Prin OUG 37/2009 declarat neconstitutional s-a desfiintat functia publica de director executiv infiintandu-se functia contractuala de director coordonator pe care o indeplinesc.

In octombrie 2009 am investit cu formula executorie hotararea ICCJ din 14.02.2009.
Intrebarea este daca pot pune in executare hotararea investita din 14.02.2009 care are caracter executoriu si obligatoriu?
Trebuie sa incep un alt proces sau opereaza autoritatea de lucru judecat?
Da, puteti pune in executare hotararea ICCJ din 14.02.2009, intruca,si O.U.G. nr.37/2009, si anumite prevedri din O.U.G. 105/2009, au fost declarate neconstitutionale, iar in prezent, legea nr. 188/1999, arata asa:
"ART. 13*)
(1) Categoria funcţionarilor publici de conducere cuprinde persoanele numite în una dintre următoarele funcţii publice:
a) director general şi director general adjunct din aparatul autorităţilor administrative autonome, al ministerelor şi al celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale, precum şi în funcţiile publice specifice asimilate acestora;
b) director şi director adjunct din aparatul autorităţilor administrative autonome, al ministerelor şi al celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale, precum şi în funcţiile publice specifice asimilate acestora;
c) secretar al unităţii administrativ-teritoriale;
d) director executiv şi director executiv adjunct ai serviciilor publice deconcentrate ale ministerelor şi ale celorlalte organe de specialitate ale administraţiei publice centrale din unităţile administrativ-teritoriale, în cadrul instituţiei prefectului, în cadrul aparatului propriu al autorităţilor administraţiei publice locale şi al instituţiilor publice subordonate acestora, precum şi în funcţiile publice specifice asimilate acestora;
e) şef serviciu, precum şi în funcţiile publice specifice asimilate acesteia;
f) şef birou, precum şi în funcţiile publice specifice asimilate acesteia.." :)