Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea

Eu am inteles ca in termen de 6 luni trebuie mers la notar si declarat decesul ,si sa ne inregistram toti mostenitori,daca unul din mostenitori nu e trecut pe lista am inteles ca se numeste renuntare tacita si pierde.Va rog lamuriti-ma.
Eronata interpretarea dvs
Decesul nu trebuie declarat la notar .
Notarul eventual va poate informa si poate intocmi documentele de succesiune,in situatia consensului asupra impartirii masei succesorale
Termenul legal pentru dezbaterea succesiunii este de 6 luni de la deces.Pentru a nu fi considerat strain de succesiune, mergeti in acest termen la un birou notarial si dati o declaratie de acceptare expresa a succesiunii, declaratie care va fi inregistrata in RNOS (Registrul Notarial de Optiuni Succesorale).
Renuntarea trebuie sa fie expresa. Adica in scris.
Chiar daca au trecut mai mult de 6 luni de la deces, se poate dezbate succesiunea, poate s-au facut acte de acceptare tacita - de exemplu mostenitorii locuiesc in imobilul care face parte din masa succesorala, sau au instrainat bunuri sau le-au inchiriat etc.

Mergeti la notar si dati declaratii de acceptare.